» 
»
 

Mısır'da otobüse saldırı! Ölü sayısı artıyor

Mısır’da Kıpti Hristiyanlarını taşıyan otobüse silahlı saldırı düzenlendiği belirtiliyor. Ülkede bugün yaşanan saldırıda saat 14.37'ye kadar gelen bilgilere göre 26 can kaybı olduğu ve 65 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Son günlerde çeşitli ülkelerde yaşanan kilise saldırıları gündeme oturdu. Özellikle Geçtiğimiz gün Filipinlerde yaşanan kilise baskınında Terör örgütü DAEŞ'e bağlılık yemini ettiğini daha önce açıklayan Ebu Sayyaf örgütü, Filipinler'de bulunan Mindanao Adası'nda, bir kiliseye baskın yapmış ve terör örgütü üyesi saldırganın, kilisede bulunan rahip ve 14 kişiyi rehin alarak, rehineleri öldürmekle tehdit etmişti. Durum üzerine ülkede sıkı yönetim ilan edilmişti.
Bugün Mısır'da yaşanan olayda ise Kıpti Hristiyanlarını taşıyan bir otobüse silahlı saldırı düzenlendiği ifade edildi. Mısır’ın Minya adlı eyaletinde gerçekleşen saldırı sonucunda en son haberlere göre en az 26 can kaybının olduğu, 26 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.
Geçtiğimiz ay içerisinde Mısır’daki Tanta ve İskenderiye kentlerinde bulunan iki Kıpti kilisesine geçen ay bombalı saldırılar düzenlenmiş ve terör örgütü DAEŞ’in üstlendiği saldırılarda 45 kişi hayatını kaybetmişti. Mısırdaki bombalı saldırıda İlk patlama, başkent Kahire’ye uzaklığı 100 kilometre olan  Tanta’da bulunan St George Kıpti Kilisesi’nde, Palmiye Ayini yapılırken gerçekleşmişti. Aynı olaydan 2 saat sonra bu kez İskenderiye’deki St Mark Kıpti Kilisesi önünde bombalar patlamıştı.
Mısır nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan Kıpti Hristiyanları, M.S. 451 yılında Kalkedon Konsili’nde İsa Peygamber’in insani ve kutsal özellikleri konusunda uzlaşmaya varamadıkları gerekçesiyle diğer mezheplerden ayrılma kararı vermişlerdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *