» 
»
 

Mısır'daki mumyaların DNA örneklerinde Anadolu insanına rastlandı

Almanya'da, mumyaları araştırmak amacıyla yapılan bir çalışmada çok ilginç sonuçlar ortaya konuldu.

Almanya'da yapılan yeni bir araştırma sonucunda çok ilginç sonuçlara ulaşıldığı bildirildi. Mısır'da çıkartılan M.Ö. 1.400 ile 400 yıllarına ait mumyaların DNA'larında Anadolu ve Avrupa'da yaşayan toplulukların izine rastlandı. Mumyalardaki genlerin Akdeniz insanlarının genlerine yakın olduğu anlaşıldı.

Almanya’da yapılan araştırmanın sonuçları, Mısır'da çıkarılan milattan önce 1400 ile 400 yılları arasında yaşamış Antik Mısırlılara ait mumyaların DNA kayıtlarından yola çıkılarak ortaya konuldu.

Mısır'da çıkarılan antik çağa ait mumyalarda Akdeniz genine yakın daha yakın oldukları ortaya çıkartıldı. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular, Almanya'daki Tübingen Üniversitesi ve ülkenin bu konudaki en bilinen üniversitelerinden Jena'daki Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsünün ortak araştırması sonucu ortaya çıkan bulguların paylaşıldığı ifade ediliyor.

Çok önemli sonuçlara ulaşılan çalışmaların sonunda, Antik Mısırlıların genlerinde,  günümüz Mısır halkından daha çok Anadolu ve Avrupa'da yaşayan toplulukların insan genleri yle uyumlu olduğu aktarıldı. Mumyaların birçok yönden analizlerini yapan bilim adamları, mumya kalıntılardaki genlerin Akdeniz, Anadolu ve Avrupalı insanlarının genlerine yakın bir sonuç ortaya çıkardığını aktardı.

Bunun yanı sıra toplamda 151mumyada araştırma yapan bilim insanları, Antik Mısırlıların genlerinin Suriye, Ürün, İsrail ve Lübnan'ın gen havuzunda bulunan genlerle de uyuştuğunu belirtiyor.

Nature Communications dergisinde yer alan araştırma sonucunda modern Mısır halkının, Sahra altı Afrika geni taşıdığı yazılmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *