» 
»
 

Modifiyeli ve tescilsiz motosikletlere sıkı denetim geliyor

Tescilsiz, modifiyeli, standartlara aykırı mototikletlere polis denetimleri arttırılıyor. Artık bu tür mototiklet kullananlar 199 lira ceza ödeyecek ve araçlar da trafikten men edilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı duyuruda, bundan sonra tescil belgesiz trafiğe çıkan, standartlara aykırı modifiye edilmiş araçlar ile ehliyetsiz mototiklet kullananlara yönelik denetimlerin arttırılacağını bildirdi. Elektrikli ya da motorlu bitiklet ile mototikletlerin dar ve yoğun alanlarda kolay hareket edebilmesi nedeni ile kapkaç, hırsızlık, gasp ve terör olaylarında kullanıldığı belirtilen açıklamada, bu tür araçların 2015 yılında yaşanan trafik kazalarının yüzde 18'ine karıştıkları bilgisi verildi.

Başta servis freni lastikleri, ışık donanımları olmak üzere teknik şartlara uymayan bu araçların kullanımının, koruma başlığı ve gözlük olmaksızın trafikte kullanılması nedeni ile ölümlü kazalarla sonuçlandığı belirtildi. Ayrıca egzozların modifiye edilmiş olması ve harici müzik ve benzeri ses sistemleri takılmasına bağlı diğer sürücü ve yayaları rahatsız ettikleri, bazı araçların ise çalıntı olduğu belirtilirken, son 4 yıl içinde 187 bin 986 ÖTV'si ödenmiş elektrikli ya da motorlu bitikletten sadece yüzde 3'ünün tescil edildiği araştırma sonuçlarıyla ortaya koyuldu. Kayıtları ve plakası bulunmayan bu araçlar kaza yaptıklarında sürücülerinin tespitinde ise zorluk yaşandığı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yer alan 3/D-1 maddesi hatırlatıldı ve motor üzerinde 0,25 kilovat ve daha yüksek değer gösteren, saatte 25 kilometrenden fazla hız yapabilen ve motor ya da elektrik gücüyle çalışan pedalsız her türlü aracın tescil edilmesinin zorunlu olduğu anımsatıldı.

Yasal düzenleme olmasına rağmen bayilerin sattıkları araçlara uygunluk belgesi verilemediği, bunlardan bazılarının yasal olmayan yollarla ülkeye giriş yaptıkları ya da merdiven altı yöntemlerle montajının gerçekleştirildiği tespit edilirken, kazalara karıştıklarında tescilsiz taşıtların sigortasız olması nedeni ile maddi ya da manevi tazmin talebinin sigorta şirketlerince karşılanamadığı belirtildi. Bu taşıtların tescilsiz olmaları nedeniyle fren testi, ışık ve far donanımı ile lastik durumları yetkili kuruluşlar tarafından denetlenemiyor ve kazaların birçoğuna dolaylı ya da doğrudan etken oluyor.

Açıklamada bu tür taşıtlara yönelik denetimlerin arttıracağı, tescilsiz araçlar ile tescil edilmesine rağmen standartlara uygun olmayan araçların Karayolları Trafik Kanunu 21/1-E maddesi gereğince sürücüsüne 199 lira ceza kesileceği belirtildi. Ayrıca tespit edilen bu tür araçlar trafikten de men edilecek.

Söz konusu araçları kullanan sürücülerin mağduriyet yaşamaması için araçlarına uygunluk belgelerinin 10 yıl, faturalarının 5 yıl süresince bayiler, imalatçılar ve distribütörler tarafında arşivinde bulunması şartından yararlanmak suretiyle belgeleri temin etmeleri, aracı standartlara uygun hale getirmeleri ve tescil sonrasında ise uygun sürücü belgesi ile araçları kullanmaları gerektiği vurgulandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *