» 
»
 

MS Hastalığı için yeni tedavi yöntemi: Drama terapisi...

MS hastalarının yeni umudu drama terapisi. Dünyada ilk kez uygulanan bu yöntem ile MS hastalarının tedavilerine destek uygulanması bekleniyor. Drama terapi yöntemi nedir? MS hastalığı nedir? Doç. Dr. Murat Terzi açıklıyor...

MS hastalığı dünyada yaklaşık 2.5 milyon insanda var. Türkiye'de ise bu rakam 40 bin civarında. Adını sıkça duyduğumuz MS hastalı nedir ve tedavi yöntemleri nelerdir? MS hastalarına yeni uygulanmaya başlanan drama terapi tedavi yöntemi nedir? Merak edilen soruları OMÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dali Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Terzi'nin açıklamaları ile cevaplayalım.

MS kaslardaki güç kaybı, dengesizlik, hareketlerde aksaklık, görme ve konuşmada aksaklık olarak adlandırılıyor. Günden güne MS hastalarının sayısının artmasının sebebi bağışıklık sistemindeki sinirleri kapsayan miyelin dokusuna olan saldırıdan dolayı vücudu potansiyel anlamda zayıflatmasıdır. Omurilik ve vücudun tüm kısımları arasındaki iletişim kopukluğuna neden oluyor. Sinirlerin zaman içerisinde aşırı yıpranmasından dolayı, geri dönüşümü olmayan MS hastalığı ortaya çıkıyor. Vücuttaki karıncalanmalar, çift görme, vücuttaki belirlı kısımlarda uyuşukluk, kelimelerde aksaklık, aşırı yorgunluk başlıca belirtilerindendir. MS hastalığının yaş aralığı ise 20 ile 40 arasındaki insanlarında başlıyor. Bu hastalık kadınlarada daha fazla görülüyor.

MS hastalığının şimdilik tam bir tedavisi olmasa da yeni bir yöntem ile hastalığın iyileşme sürecinin hızlandırılması planlanıyor. OMÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dali Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Terzi'nin açıklamalarına göre drama terapi yönteminin tam bir tedavi yöntemi olmadığı ancak tedaviyi destekleyici bir etken olduğunu söylüyor. Dramaterapist Mana Uygur, “MS gibi tüm kronik rahatsızlıklarda bu tarz etkenler hastalara pozitiflik katıyor. Bu tedavi destekleyici drama terapi yöntemini de destekleyici bir yöntem olarak kabul etmeliyiz. Hastalığın direkt bir tedavisi olmadığı ancak bu yöntem ile hastalara moral verildiğini söyleyebiliriz. Drama terapiyi bir oyun terapisi gibi düşünebiliriz. Bu tedavinin amacına ulaşması hastaların drama terapisine düzenli gelmeleri gerekmektedir. Drama terapide hasta, kendi ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyici faktörlerden kendisini uzak hisseder. Drama terapi, hastalara çoktan koparmış oldukları kendi bağlarını, iletişimini kurmasını sağlayacaktır." diyerek drama tedavi yöntemini açıkladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *