» 
 

Muayene ücretlerinin kalkması için düğmeye basıldı

Hükumet, çalışanların ve emeklilerin ödediği muayene ücretlerinin kaldırılması konusunda çalışmalara başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda,kanser ilaçları da dahil olmak üzere hiçbir ilaçtan ücret talep edilmemesi hususunda Başbakanda ve Sğlık Bakanlığı'na gerekli talimatları verdiğini dile getirmişti. Bunun üzerine hükumet konu ile ilişkin çalışmalara başladı. Emeklilerden ve çalışanlardan alınan muayene katılım ücretlerinin de kaldırılması da ele alınıyor. Şu anda devlet hastanelerine muayene katılım ücreti 5 TL, özel hastanelerde ise muayene katılım ücreti 12 lira olarak ödeniyor.

Hasta ister sigortalı çalışanı, yakını, emekli, yakını olursa olsun her reçete başına 3 kutuya kadar 3 lira, 3 kutu sonrası için her kutu ilaç için 1 lira ödüyor. Muayene ücreti ise, Eğitim Araştırma Hastaneleri, Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri ya da Özel dal Hastaneleri'nden randevu, muayene, tahlik, röntgen, ultrason gibi işlemlerde ücret ödenmeksizin, kişinin kimlik numaralarına borçlandırma yapılıyor.

İlaçlar için eczaneye gidildiğinde ise bu ücret tahsil ediliyor. Kişi emekli ise bu ücret, emekli maaşından kesiliyor. Sigortalı çalışanlarda ise elden tahsil ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *