» 
»
 

Müebbet hapis alan 72 yaşındaki firari yakayı ele verdi

Isparta'da üç kişinin katil zanlısı, ki kez ömür boyu müebbet hapis cezasının ardından aftan yararlanıp şartlı tahliye olan 72 yaşındaki Kamil Kaplan, farklı bir suçtan yine hapse gireceğinden korkup dağa saklandı. Saklandığı yerde uyurken yakalandı.

Isparta'nın Yalvaç İlçesinde yaşamakta olan 72 yaşındaki Kamil Kaplan, 1974'te kız meselesinden dolayı tabanca ile vurduğu Hasan Yavuz'un ölmesinin ardından 9 yol hapis cezası aldı. Cezanın ardından aftan yararlanarak şartlı tahliyesi gerçekleşti. Daha sonra 1998 senesinde ise kız meselesine benzer bir suçtan dolayı, cuma namazından çıktığı vakit caminin önünde tartıştığı iki kişi Sadık Kahraman ile Abdullah Kahraman'ı yine tabancayla vurup ölmelerine neden oldu. Aldığı iki kez idam cezasının ardından, müebbet hapse mahkum edildi. 2000 senesinde çıkan af sonrasında, 2027 senesine kadar hiç bir suç işlememek kaydı ile şartlı tahliyesi gerçekleşen Kamil Kaplan, Isparta Yalvaç'ın Bağlarbaşı köyünde yaşamaya başladı.

Bağlarbaşı'nda yaşamına kaldığı yerden devam eden Kamil Kaplan, Çamharman köyünde 2005 senesinde, SİT alanında, yani tatihi eser kalıntılarının bulunabileceği ve kazı yapılması yasak bir alanda kazı yaparken yakalandı. Ardından mahkemeye çıkartıldı ve üzerinde yakalanan silahın ruhsatsız olmasından ekstra kazı yapmaması gereken bir alanda kaçak kazı yapmasından dolayı 2 sene hapis cezası aldı. Kamil  Kaplan, çıkarıldığı mahkemede suçlarının da gün yüzüne çıkması ile başına geleceklerden korkup Bağlarbaşı köyünü terk etti ve arkada hiçbir iz bırakmadı.

1974'ten bu yana işlediği suçlardan dolayı 30 yıl hapis cezasına çarptırılan Kaplan, güvenlik güçlerinin araştırmaları sonucunda köyden pek te uzağa gitmeden dağlık bölgelerde yaşıyor olabileceği kanısına varıldı. Yapılan incelemeler sonucunda Yama Mevkiinde olabileceği düşünülen Kaplan için arama çalışmaları sürerken jandarma onu saklandığı mağarada uyurken yakaladı. Sorgulanmasının ardından jandarma tarafından hapishaneye teslim edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *