» 
»
 

Muğla sahilleri zehirli Aslan Balığı yakalandı

Muğla’ya bağlı Ortaca ilçesine bulunan Dalyan Mahallesi'nin amatör balıkçıları deniz kenarında avlandıkları esnada zehirli 'Aslan Balığı' yakalandı.

Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi Akya Burnu bölgesinde avlanmakta olan amatör balıkçı Doç. Dr. Uğur Türk ’Aslan Balığı’ yakaladı. Bölgeye kıyısı olan Ege sahilinin bu kesiminde yaşamayan vir balık türü olan ve zehirli olduğu bilgisi alınan Aslan Balığı'nın yakalanması sonrasında bölgede avlanmakta olan balıkçılar uyarıldı. 

Uzun süredir olta ve zıpkınla avlandığını belirten Türk, bu zehirli balık türünü bu bölgede ilk kez avladığını, Aslan Balığını Akya Burnunda mevkisinde kıyıdan yaklaşık 10 metre mesafede ve 2-3 metre su derinliğinde zıpkınla vurduğunu ifade etti. Yakaladığı balık türünün özellikle yüzgecinde bulunan dikenlerin çok zehirli olduğunu kaydeden Türk, son derece güzel bir görüntüye sahip bu balığı zehirli olduğunu bildiği için avladığını vurguladı.

Zehirli olan bu balık hakkında gerekli araştırmaları da yapan Türk, balığın çoğunlukla tropik denizlere sahip ülkelerde yaşadıklarını, bilgi edindiği kaynaklarda genellikle akvaryum yaralanmalarından söz edildiğini, balığın yara bölgesinde çok şiddetli Ağrı, bunu izleyen bulantı ve kusma gibi etkilerinin gözlemlendiğini ifade etti.

Aslan balığının güçlü bir zehiri olmasına karşın ısıya karşı çok hassas olduğunu belirten Türk, bu sebeple yaralanma olayı yaşanır yaşanmaz o bölge derhal 40 derece suya sokulmalı ve yaklaşı en az 30 en fazla 90 dakika bekletilmesi gerekmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *