» 
»
 

Muğla'daki tarihi minarenin külahını çalmaya kalkıştılar

Muğla'nın Yatağan İlçesindeki yıllık tarihi Pirli Bey Camisi'nin minare külahı, bakır kaplamalarını çalmak isteyen kişiler tarafından söküldü.

Muğla Yatağan'da bakır kaplamalarını çalmak isteyen kişiler tarafından yerinden söküldüğü düşünülen tarihi caminin minare külahı, camiden yaklaşık 500 metre uzakta bulundu. Kömür yatağında bulunan ve bu nedenle başka bir bölgeye taşınan Yeşilbağcılar Mahallesi'nde kalan tarihi Piri Bey Camisi'nin bakırdan olan minare külâhı çalınmak istendi.

Tarihi cami minaresinin külahının olmadığı anlayan mahalle muhtarı Mefhar Tüzün, minarenin külahının ağır olmasından dolayı bakır levhalarını çıkarıp bir araçla götürülmüş olduğunu, camiden yaklaşık 500 metre ilerde sadece külahın iskeletini gördüklerini dile getirdi.

Durumu kaymakamlığa ve jandarmaya bildiren Tüzün, bunu yapanların müslümanlıkla ve insanlıkla alakalarının olmadığını, biran önce suçluların cezalandırılmasını istediğini ifade etti.

Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, minare külahının çalındığı bilgisini aldıktan sonra ilgili birimlerle gerekli çalışmalara başladıklarını, hava şartlarını da göz önünde bulundurarak minare ve caminin daha fazla zarar görmemesi için en kısa sürede Vakıflar Genel Müdürlüğü ile çalışma başlatacaklarını dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *