» 
»
 

Muharrem ayı ne zaman başlıyor Aşure günü 2016 yılında hangi güne denk geliyor?

Muharrem ayı hangi gün başlayacak, Hicri Yılbaşı ne zaman, Aşure günü 2016 yılında hangi gün olacak merak edenler için derlediğimiz detaylı bilgilerin yanında klatik aşure tarifi de sizler için haberimizde.

Kurban Bayramı’nın ardından merakla beklenen mübarek Aşure Günü Muharrem ayının 10. gününe denk geliyor ve 2016 yılında Aşure Günü 11 Ekim günü olacak. İslam dünyasında oruç tutup ibadetle geçirilen bugün aynı zamanda aşure tatlısı yapılarak eş dost ve komşulara dağıtılıyor.

Mübarek Muharrem ayı, “Şehrullahi’l Muharrem” yani “Allah’ın ayı Muharrem” olarak biliniyor ve bu ayda bereketin arttığına, ihsanın bollaştığına inanılıyor. Aşure pişirmenin ise Osmanlı zamanında daha da yaygınlaştığı biliniyor ve Hz. Nuh tufanı ile başladığı bilinen aşure tarifi hemen hemen her yörede birbirine benziyor.

Muharrem ayının 1. günü aynı zamanda Hicri Yılbaşıdır. Yani Müslüman aleminin yılbaşı 2016 yılında 2 Ekim Pazar günü olacak. Muharrem ayının ilk gününde oruç tutmak ve gecesinde tesbih namazı kılmak faziletli olarak görülüyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) hadislerinde bu günün ve gecenin faziletlerini anlatmış ve dua edilmesini buyurmuştur. Muharrem ayının son günü 31 Ekim Pazartesi günü olacak.

Klatik aşure tarifi ise şöyle. Aşure için gerekli malzemeler, 500g aşurelik buğday, yarım çay bardağı pirinç, 1 su bardağı nohut, 1 su bardağı kuru fasulye, 200 g kuru kayısı, 200 g kuru üzüm, 1 su bardağı fındık, 3 lt su, 4 su bardağı toz şeker, bir çimdik tuz, yarım çay bardağı karanfil suyu. Buğday yıkandıktan sonra üzerine kaynar su ilave edilerek 10 dakika kaynatılır. Suyu süzülür ve aynı işlem bir kez daha tekrarlanır. Daha sonra kaynar su eklenip 50 dakika kadar kaynatılır. Önceden haşlanmış olan nohut, fasulye, küçük doğranmış kayısı, kuru üzüm, pirinç eklenir ve 15 dakika bu şekilde kaynatılır. Üzerine şeker, tuz, fındık, karanfil suyu eklenir ve 15 dakika kaynatılır. İstenirse küçük doğranmış farklı meyvelerden de eklenebilir. Kaselere boşaltıldıktan sonra üzeri ceviz, fındık, kuş üzümü ve nar taneleri ile süslenir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *