» 
»
 

Muhtarlara ve Koruculara Sigorta primi geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhtarların ve köy korucularının sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanacağını söyledi. Muhtarlar ayrıca silah harcırahı da ödemeyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de 37. muhtarlar toplantısında konuştu. Erdoğan muhtarlara ve köy korucularına müjde verdi. Bundan sonra muhtarların ve köy korucularının sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanacak. Muhtar maaşları asgari ücret ile eşitlendi. Muhtarlar 1406 lira maaş alacak. Ayrıca Sosyal Güvenlik Primleri de devlet tarafından karşılanacak. Bunun yanı sıra Güvenlik Korucuları da sigortalı olacak. Güvenlik korucuları bin 411 TL olan harcarıklarını 1080 liraya çıkarıldı. Korucular aynı zamanda kendi bölgeleri dışında da görev yapabilecekler. Bu manada Erzurum, Erzincan, Hatay ve Osmaniye güvenlik koruculuk sistemine dahil oldu.

Tüm güvenlik korucuları sigortalı oluyor. Her korucuya 578 lira sigorta ödemesi de yapılacak. Muhtarlar bunun yanı sıra silah harcırahı da ödemeyecek. Silah harcırahları devlet tarafından karşılanacak. Muhtarlar gerek mahallelerde, gerekse köylerde verdikleri hizmetlerle ilgili olarak silah taşımaktalar. Bu arada güvenlik korucularına da terör konusunda destek vermeyi ihmal etmiyorlar. Onun için muhtarlar silah harcırahların dan da kurtulacaklar. Erdoğan'ın verdiği müjdeye göre muhtarların silah harcırahları devlet tarafından karşılanacak.

Güvenlik korucuları operasyon kapsamında farklı illere gidebiliyorlar. Risk altında olan güvenlik korucularına bazen operasyonlarda da görev verilebiliyor. Onun için güvenlik korucuları sigortalı olmaları gerekiyor. Sigortalı olan korucular diğer sigortalı gibi sigortalarını istedikleri yerlerden yatırabilecek ve sağlık hizmeti alabilecekler. Yine muhtarlar da güvenlik korucularına verdikleri destekle silah taşıma zorunluluğu bulunuyor. Konuyu Başbakan Binali Yıldırım ile de değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlara silah harcırahından muaf hakkının getirileceğini belirtti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *