» 
»
 

Müjde! İki ülkenin vizeleri kaldırıldı

Ukrayna ile Gürcistan vatandaşlarına Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz girme imkanı veren anlaşma nihayet tamamlandı. Uluslararası örgüt, acil durumlarda vize serbestliğini on sekiz aya kadar askıya alabilecek.

AB, Gürcistan ve Ukrasya vatandaşlarının vizesiz olarak seyahat etmelerini öngören anlaşma konusunda uzlaşmaya vardı. vizesiz seyahat uygulamasının yürürlüğe girmesi ile Avrupa Birliği'nin içinde yaşadığı uyuşmazlık nedeninden dolayı gecikiyordu. Dün gece Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Parlementosu arasında gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, acil durumlarda vizesiz seyahat uygulamasının askıya alınması konusunda uzlaşma sağlandı.

Avrupa Birliği daha önce, birlik dışında olan ülkelere vize serbestisini tanınması için acil olan durumlarda bu serbestiyi askıya alan bir mekanızmanın yapılması gerektiğini ifade etmişti. Uzlaşmanın sağlanması ile birlikte, AB üyeleri ya da Avrupa Komisyonu üyelerinin çoğunluğu, vatandaşları Avrupa Birliği sınırları içerisinde izin verilen süreden daha fazla kalan, birden çok iltica başvurusunda bulunan ya da Avrupalılar için diğer başka sorunların meydana gelmesine neden olan ülkelerin vize muafiyetini 9 aylığına askıya alabilecek. Bazı durumlarda ise Avrupa Birliği bu 9 aylık süreyi 18 aya akdar uzatabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *