» 
 

Müjde! İşsizlik maaşlarına yeni düzenlemeler geliyor

Hükumet, işsizlik maaşlarında müjde hazırlıkları yapıyor. İşsizlik maaşlarında köklü yenilikler yapılacak. İşsizlik maaşlarının artırılması için yeni yollar aranıyor.

Hak-İş'ten işsizlik fonunun yeniden düzenlenmesi ile ilgili maaşların yeterli olmadığı çağrıları geldi. Ardından ise herkesin gözü işsizlik maaşlarına çevrildi. Çalışırken sağlanan kazanç ile işsizlik maaşı arasındaki farkın minimuma indirilmesi son dönemlerde gündemden düşmüyor. Hükumet ise bu konuda düğmeye basarak müjde hazırlıkları yapmaya başladı. İşsizlik maaşlarının artırılabilmesi için yeni yöntemler aranıyor. Yapılan çalışmalar sürdürülürken, Hak-İş Başkanı Arslan, 100 milyar liranın İşsizlik Fonu'nda biriktiğinin altını çizerek, fonun tekrardan düzenlenmesi gerektiğini ve hem süresinin uzatılması hem de miktarının artması gerektiğini dile getirdi. Mahmut Arslan, işsiz kalmış kişiler için belirlenen miktarın geçim şartları için yeterli olmadığını ve mevcut sistemin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Alınan bilgilere göre, şu anda mevcut olan sistemde işsizlik maaşı kişiye bağlanırken, son 4 ayın ortalama brüt kazancına bakılıyor. İşsizlik maaşı ise kazancın yüzde 40'ı kadar ödeniyor. Fakat bağlanacak maaş, brüt askeri ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. Bu durumda ise çalışanlar çalışırken elde ettikleri kazancın çok altında işsizlik maaşı alarak zar zor geçim sağlıyor.

Çalışırken sağlanan kazanç ile işsizlik maaşı arasındaki farkın azaltılması gündeme getirilerek, işsizlik maaşında üst sınırın kademeleri olarak artırılması konusu üzerinde duruluyor. İşsizlik maaşının üst sınırının öncelikli olarak 1.500, ardından ise 2.000 liraya kadar çıkarılması bekleniyor. Öte yandan 10 ay olan ödeme süresinin ise 15 aya kadar çıkarılması üzerinde duruluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *