» 
»
 

Musul konusunda prensipte anlaşmayı ABD Savunma Bakanı Carter duyurdu

Ankara'yı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Türkiye'nin Başika kampı ve Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması operasyonuna katılması konusunda Irak ile prensipte anlaştığını duyurdu.

Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması operasyonuna Türkiye'nin de katılması konusunda Irak ile prensipte anlaşıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Savunma Bakanı Fikri Işık ile yaptıkları görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Carter, Irak'ın Musul kentinin DEAŞ'tan kurtarılması için yürütülen operasyona Türkiye'nin de katılması konusunda prensipte anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Carter, Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması operasyonunda yer alması gerektiğini ifade etti ancak bu konudaki son kararda Irak yönetiminin onayının gerektirdiğini ifade etti. Yapılan konuşmalardan elde ettiği verilere göre uygulanabilirlikleri tüm tarafların hassasiyetlerine özen gösterecek şekilde etraflıca ele alabileceklerinden emin olduğunu ifade eden Carter, bu bölgede Türkiye'nin tarihi rolü gereği hem Suriye hem de Irak'ta DEAŞ'la mücadelede rol alacağını belirtti.

Savaş esnasında Türkiye'nin savaşta yapacaklarının çok verimli olacağını değerlendiren ABD Savunma Bakanı Carter, ifadelerinde "Irak, Türkiye'nin, DEAŞ karşıtı koalisyonun bir üyesi olduğunun ve Irak'taki DEAŞ'la mücadele operasyonlarında rol alacağının farkında. Ayrıca, Türkiye, Musul bölgesine komşu olması nedeniyle Musul'daki operasyonun nihai sonucuyla ilgileniyor." sözlerini kullandı.

Üst düzey bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi ise ABD'nin gelecek hafta Türkiye ile Irak arasında bir görüşme ayarlamayı umduğunu, Türkiye'nin Irak'a insani ve tıbbi yardım ile askeri olmayan diğer katkılarda bulunabileceği bilgisini paylaştı. Yetkili adının açıklanmasını ise istemedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *