» 
»
 

Mutlu çocuklar yetiştirmek için 10 etkili yol

Sağlıklı nesiller yetiştirmek için mutlu çocuklar büyütmek gerektiğini ifade eden Uzman Ptikolog Aile ve Çift Terapisti Gamze Eser bunu yapmak için gereken 10 altın kuralı açıkladı...

Çocuğun dünyaya geliş sürecinde başlayan zorlu serüven kadar onun sağlıklı bir birey olması için harcanması gereken çaba da tartışmaya açık olmayan bir konudur. Bunu konu ile ilgili olarak bir çok araştırma yapılmış ve önemli sonuçlar elde edilmiştir. Çocuk yetiştirmenin, muhteşem bir tabloyu en alt zemininden itibaren doğru fırça darbeleri ile işlemek gibi olduğunu ifade eden uzamanlar, mutlu çocukların, mutlu, sağlıklı, güçlü karaktere sahip bireyler demek olduğunun altını çiziyor. Bu bağlamda Uzman Ptikolog Aile ve Çift Terapisti Gamze Eser anne ve babalar için biz kılavuz olacağını belirttiği 10 altın kuralı okuyucularımız için açıkladı...

  1. Tutarlı davranışlar sergilemek bu kuralların en başında gelmekte ancak bireylerin kendileri için de istedikleri bu önemli olduğu çoğu zaman çocuklarında uygulamadıklarını ifade eden Eser, doğru bir rol model olmanın sözlerle davranışların birbiri ile örtüşmesinden geçtiğini açıkladı.
  2. Bir diğer kuralımız ise şüphesiz her anne babanın çocuğuna duyduğu koşulsuz sevgiyi doğru ifade edebilmesi. Koşullar ve istekler üzerine gösterilen sevgide çocukların mutsuz oluyorlar ve çocuklara koşulsuz sevgi öğretildiğinde ancak huzurlu bireyler yetişiyor.
  3. Yaş grubu gözetmeksizin çocukların bir işe yaradığını hissetmeye ihtiyaçları olduğunu ifade eden Eser, Merdivenden çıkmak, masa hazırlamak, kapıyı açmak ve bunun gibi birtakım fiziksel eylemleri gerçekleştirmesine izin vermek gerektiğini vurguluyor.
  4. İşbirlikçi bir tutum sergilemenin rekabetçi bir tutum içine girmekten çok daha huzur veriyor. Takım sporları, grup çalışmaları, birlikte oynadığınız oyunlar, okul projeleri gibi faaliyetlerde çocuğa iş birliğinin aşılanması gerekiyor.
  5. Ve en temel duygumuz Saygı, kendisine ve başkasına saygı duymayı öğrenen her çocuk ilerleyen yaşlarında da hayatına giren eşi ve arkadaşlarına da saygı göstererek onlara yol gösterici olacaktır.
  6. Mükemmel olmasını istemek çocuğa verilebilecek en büyük zarar. Ektiklerimizi ve yapamadıklarımızı çocukların tamamlamasını istememelisiniz.
  7. Sürekli olarak kendi geçmişiniz ve yaptıklarınızdan bahsetmek, yaşadığınız olumsuzlukları çocuğunuza anlatmak yerine onu destekleyici tutumlar sergilemelisiniz.
  8. Her birey gibi çocuklarda önemli olduklarını hissetmek ister, onlara güzel sözler ve davranışlar sergileyerek önemli hissetmelerini sağlayabilirsiniz.
  9. Kıyaslanmaktan hoşlanmayan anne ve babaların yaptığı en büyük hatalardan biride çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamaktır. Bunun yerine herkesin becerilerinin farklı olabileceğinin bilincine vararak bu tutumdan vazgeçilmelidir.
  10. Mutlu bir çocuk yetiştirmek için mutlaka onlara istek, davranış ve söylemlerini sorgulamayı da öğretin. Bunun için sorular sorun ve cevaplar bekleyin ve asla yargılamayın.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *