» 
»
 

Nabi Avcı: Resmi kurumlarda 66 bin 574 öğretmen ihtiyacı var

MEB’e bağlı resmi kurumlarda öğretmen ihtiyacını açıklayan Bakan Avcı 66 bin 574 rakamını vererek Maliye Bakanlığı tarafından izin verilen kadro sayısınca ihtiyacın karşılandığını belirtti. Ayrıca Avcı ücretli öğretmen istihdamı konusunu da açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in soru önergesine yazılı bir cevap verdi. Avcı cevabında şu an için MEB’e bağlı resmi kurumlarda öğretmen ihtiyacının 66 bin 574 olduğunu ifade ederek, yapılacak olan atamaların bütçe kanunlarının sağladığı yetki ile birlikte bakanlığa tahsis edilen ve ayrıca Maliye Bakanlığı’nın da buna karşılık tahsis edilen kadroyu kullanma izni dikkate alınarak yapıldığına dikkat çekti. Ayrıca Avcı, bu kadroların il bazında öğretmen ihtiyacı belirlenerek dağıtıldığını ve buralara yapılacak atamaların alan ve kurum olarak il milli eğitim müdürlüklerince belirlendiğinin de altını çizdi.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Ak Parti iktidarı döneminde eğitim fakültelerindeki artışı ve atanamayan öğretmen sayısını eleştirmiş, mezuniyet sonrasını planlamadıkları için sistemin çöktüğünü ifade etmişti. Emir’e yanıtında öğretmen atamaları usulleri hususunda da açıklama yapan Bakan Avcı, yapılan duyurular üzerine başvuran öğretmen adayları içinden atamaların KPSS puanı ve tercihleri dikkate alınarak yapıldığını vurguladı. Sözleşmeli öğretmen çalıştırılmasını ise ihtiyacın sağlık, izin ve askerlik gibi nedenlerle kadrolu öğretmenler tarafından karşılanamaması durumunda yapıldığını belirten Avcı, bu uygulamanın derslerin boş geçmemesi ve öğrencilerin mağdur edilmemesi adına yapıldığını da belirtti. Valilikler tarafından ilgili mevzuata göre ders ücreti verilerek öğretmen görevlendirmelerinin yapıldığını belirten Avcı, sözleşmeli öğretmen uygulamasının olmadığını da ifade etti.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN DERS ÜCRETLERİ
MEB tarafından verilen rakamlara göre MEBBİS Norm Modülü verilerinde resmi kurumlardaki net öğretmen ihtiyacı sayısını  21 Nisan 2016 tarihi itibarıyla 66 bin 574 olarak açıklayan Bakan Avcı,  2015 KPSS sonucuna göre bakanlık tarafından yapılan atamalar neticesinde atanmayı bekleyen toplam 349 bin 277 öğretmen olduğunu ifade etti. 2016 yılında ücretli öğretmenlere verilen net ücretin 1.152,82 TL olduğu, kadrolu öğretmenlere ise 2.509,10 TL net ücret ödendiği belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *