» 
»
 

Nadir testler için artık vatandaşın cebinden para çıkmayacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, yaptığı açıklamada hastalıkların tanı ve tedavi sürecinde gereken pek çok testin devlet tarafından karşılandığını, 8-10 bin lirayı bulan bazı nadir uygulanan testler için de artık vatandaşın cebinden para çıkmayacağını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı yeni düzenlemesine göre artık görülme sıklığı az olan ya da kanser vakalarının bazı genetik incelemeleri için uygulanan "nadir testler" için vatandaştan artık ücret alınmayacak.Tüm hastalıkların tanı ve tadevi protokolü için gereken pek çok testin devlet güvencesi altında olduğunu belirten Sağlık Bakanı Müsteşarı Eyüp Gümüş, bünde 10 oranında nadir kullanılan testler bulunduğunu, hekim tarafından istenmesi halinde henüz hastanelerde bulunmayan bu testlerin yurt dışında yaptırıldığını belirtti. Bu testlerin parasınının 8-10 bin doları bulduğunu ifade eden Gümüş, rutin kullanımda yer almayan bu testlerin yapılmaması nedeniyle sıkıntılar yaşanabildiğinin tespit edildiğini, az sayıdaki bu vatandaşların mağdur olmamaları için gereken düzenlemenin yapıldığını kaydetti.

Bu testlerden Türkiye'deki bazı merkezlerde yapılanlar için Kamu Hastaneleri Kurulu nadir testlerle ilgili merkezin alım yapacağını belirten Gümüş, nadir de olsa yapılmasının gerekli olduğu belirtildiği takdirde yaptırılarak parasının ödeneceğini kaydetti. Gümüş "Şu anda ihale süreci için hazırlıklar yapılıyor. Bu aşamadan sonra, nadir yapılan testler için artık vatandaşımızın cebinden hiçbir şekilde para çıkmayacak." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *