NASA 1284 yeni gezegen keşfetti Kepler ikinci K2 görevini başardı

Teknolojik gelişmelere paralel olarak insanoğlunun uzayda kat ettiği mesafe ve keşifler de artmaya devam etmekte. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaptığı açıklamada bin 284 gezegenin Kepler Uzay Teleskobu tarafından bulunduğunu bildirdi.

NASA haberleri her zaman tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kimi zaman uzaylı kimi zaman UFO söylemlerinin hedefi haline gelen NASA, tüm hızıyla uzayı keşfetmeye devam ediyor. Yetkililerden son yapılan açıklamada, 2015 yılında dünyaya yapısal olarak yakın gezegenleri araştırmak amacıyla da uzaya gönderilmiş olan Kepler Teleskobunun güneş sisteminin dışında 1284 gezegeni doğruladığı bildirildi. Bu arada NASA'nın açılımı nedir diye merak edenler için söyleyelim. NASA yani National Aeronautics and Space Administration, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi demek. 

İlk defa 2009 yılında uzaya fırlatılan ve 2012’de ilk olarak güneş sistemi dışındaki 5 bin gezegeni inceleme görevini tamamlayan Kepler, ikinci K2 görevi ile 2014 yılında tekrar göreve başlamıştı. Keşfedilen toplam 5 bin gezegen içinde 3 bin 200 tanesinin teyit edildiği araştırmada bugüne kadar binlerce yıldızı inceleyerek oldukça önemli keşifler yapan Kepler tarafından bulunan gezegen sayısının 2 bin 325 olduğu bildirilirken, açıklamada bulunan gezegenlerin özelliklerinde de bahsedildi.

Buna göre keşfedilmiş gezegenler arasında 550’sinin boyutlarının küçük olduğu ve dünyaya benzer şekilde kayalık yapıda bulunduğu bildirilirken, ayrıca oldukça enteresan bir bilgi de paylaşıldı. Kaydedilen bu veriye göre belirlenen gezegenler arasında 9 tanesi yaşanabilir bölge durumunda.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *