NASA incelemeyi 4 yılda tamamladı meteorda yaşam izi buldu!

İlk defa Türkiye’ye düşen bir meteor üzerinde yaklaşık 52 yıldır süren bilim insanlarının yaptıkları incelemeler sonuca ulaştı ve gök taşında amino asit’e rastlandı. İnsan bünyesinde bulunan 19 amino asit’in bulunduğu meteor büyük ilgi çekti.

1964 yılında Çanakkale’ye düşen bir gök taşı üzerinde NASA ve İÜ bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar sonuç verdi. İlk kez Türkiye’de Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde düşen 4 kiloluk gök taşını ilk olarak İÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nden bir ekip inceledi ve ardından 2012 yılında araştırmaların detaylandırılması için NASA’ya gönderildi.

Yaklaşık 4 yıllık bir incelemenin ardından yapılan analizin sonucu herkesi oldukça şaşırttı. Çünkü gök taşında insan bünyesinde bulunan bazı amino asitler tespit edildi. Glisin, alanin, valin, serin, glutamik asit ve aspartik asit protein amino asitleri gibi 19 amino asitin meteorda bulunması ilginç karşılandı ve bulgular yaşam izi olarak nitelendirildi.

Her zaman meteorların ilgi çekici olduğuna değinen İÜ Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek, dünyaya her yıl ortalama 500 civarında gök taşının düştüğünü kaydetti. Düşen meteorların sadece yüzde 10’una ulaşılabildiğini vurgulayan Örnek, geri kalan kısmının ise göl, deniz, çöl, okyanus ya da kutuplara düştüğünü ifade etti. Bugüne dek elde edilen meteor sayısının 50 binden daha fazla olduğuna dikkat çeken Örnek, daha çok buzullardan elde edilen bu meteorlar arasında en büyüğünün tahminen 80 bin yıl önce Namibya’ya düşen HOBA olduğu bilgisini verdi. HOBA meteorunun 60 ton ağırlığında olduğunu belirten Örnek, bilinen en büyük meteor durumunda olduğunu da ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *