NASA insanların yaşayabileceği 10 yeni gezegeni açıkladı

NASA'nın Kepler Uzay Aracının yaptığı araştırmalarda 219 yeni gezegen keşfettiği ve bunların 10 tanesinin insanların hayatlarını sürdürebilmesi için yeterli imkanlara sahip olduklarını belirtildi.

Gün geçmiyor ki NASA, yeni ve merak uyandıran bir araştırmaya imza atmasın. İnsanların uzay hakkındaki merak ettikleri birçok konuyu araştırarak açıklama yapan ve bu açıklamalarıyla sürekli gündemi değiştiren NASA, yine keşif halinde olan Kepler uzay aracı ile yeni ve heyecan uyandırıcı bilgileri açıkladı. Yeni 10 gezegen keşfeden Kepler uzay aracının bu yeni 10 gezegende insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli şartların var olduğunu belirtti.

NASA'nın Kepler Uzay araştırması ekibinden araştırmacılar bugün yapmış oldukları açıklamalarda, Dünya'yla benzer niteliklerde yeni gezegenler bulunduğunu, 219 tane yeni gezegen tespit edildiğini ve bunların içlerinden 10 tanesinin Dünya ile benzer boyutlarda olduğunu söylediler. İçinde sıvı bulunan ve yaşamı destekleyebilecek yıldızlarla aynı bölgede yer aldığı belirtilen gezegenlerin, yeni bulunan aday gezegenlerle birlikte, uzay teleskobu ile tespit edilen toplam gezegen adaylarının sayısını 4.034 olarak açıkladı.

NASA’nın Araştırma ekibi, binlerce gezegenin hassas ölçümlerini yapmak için Kepler verilerinden yararlanarak iki farklı gezegen grubunu ortaya çıkararak, Dünya boyutunda gezegenlerin ve Neptün'ten daha küçük gazlı gezegenlerin üzerinde temiz bir bölüm bulduklarını sözlerine ekledier.

Kepler uzay aracı, gezegenleri geçiş metodu ile tespit ederek, bir gezegen herhangi bir gezegenin veya yıldızın önünden geçtiğinde tespit ediyor. Piyasaya sürülecek James Webb Teleskobu gibi yeni nesil uzay tabanlı teleskoplar, gökbilimcilere Kepler'in bulduğu dünyaları daha fazla analiz etme imkanı sunacak. Bu imkanların 2018 yılının Ekim ayında oluşabileceği öngörülüyor.

Kepler Teleskobu 10 yıla yakın bir süredir hizmet veriyor. NASA'nın ilk gezegen avcılık uzay aracı olarak görev verdiği Kepler,  2009'da göreve başladı ve 2013 yılında araçta bir takım arızalar verince yeniden düzenlenerek çalışmasına devam etmesi sağlandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *