NASA Jüpiter’in yeni görüntülerini paylaştı

Amerikan’ın önde gelen uzay bilimi merkezi NASA, resmi web sitesi üzerinden Juno adlı uzay aracının Jüpiter’in birkez daha yakınından geçerken elde ettiği yeni görüntüleri paylaştı.

Alınan bilgilere göre 2011 yılında uzaya fırlatılan Juno adlı uzay aracı, 5 yıllık bir sürecin ardından 2016 yılının Temmuz ayında güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter'in yörüngesine girmeyi başardı.

Uzay aracı Juno, yörüngeye girdiği 2016 yılının Temmuz ayından bu zamana kadar dev gaz gezegeni olan Jüpiter'deki keşiflerini sürdürmeye devam ediyor. Dev gezegen Jüpiter'in iç yapısını incelemek için uzaya fırlatılan Juno keşif aracı görevi sırasında gezegenin çevresinde bulunan manyetik alanlarını, çekim kuvvetini ve atmosferik dinamiklerine dayanan verileri de NASA'ya iletiyor. NASA bu önemli veriler ışığında dev gezegeninin oluşumundan bu güne kadar gelmiş olan süren sırları araştırıyor.

Juno uzay aracı, 20 Şubat 2018'de gezegenin yüzeyine doğru yapacağı son dalışın ardından atmosferde yanarak misyonunu tamamlayacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *