NASA'DA şok eden açıklama! Satürn’ün uydusunda...

Bilim insanları tarafından yapılan son yapılan açıklamalarda Satürn'ün Enceladus adı verilen uydusunun Dünya'dan sonra canlı yaşamına en uygun yerlerden biri olabileceğini açıkladı.

Önemli açıklama NASA, Japonya ve Avrupa ülkelerinden araştırmalara katılarak Enceladus'u incelemek amacıyla uzaya gönderilen Cassini uydusundan elde edilen verileri mercek altına alan ekip tarafından duyuruldu.

Araştırmalarda gönderilen uydu aracılığı ile elde edilen verilerde 500 kilometre genişliğindeki uydunun buz kaplı yüzeyinden atmosfere su parçacıkları püskürüyordu. Sonrasında Cassini'nin gerçekleştirdiği kimyasal analiz sonuçlarına göre Enceladus'un buz tabakasının altındaki okyanusu tabanında sıcak hidrotermal bacaların mevcut olduğu anlaşıldı. Bu Hidrotermal bacalar dünyadaki okyanusların tabanında olduğu gibi canlıları besleyen bir kaynak görevi görüyor.

Bacalar kimyasal reaksiyon sonucu ortama hidrojen de salarak mikro organizmaları besliyor. Enceladus'un kabuğundan dışarı püsküren parçacıklarda da hidrojen tespit edildi. Bu bacaların varlığı, orada kesinlikle yaşam olduğu anlamına gelmese de bilim insanları Enceladus'a tekrardan bir uydu göndererek bu su parçacıklarında biyolojik belirtiler aramayı düşünüyor. Bölgeye 2026'da yeni bir gözlem uydusu gönderme planı hazırlık aşamasında.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *