NASA’nın uzaydaki odasında yaşam olacak

Yüzyıllardır süregelen bir tartışmadır uzayda yaşam. Gezegenler üzerinde yapılan araştırmalarda da hep ilk olarak yaşam izlerine bakılır. NASA şimdi uzayda yaşama imkanını kuracağı şişme oda ile sağlayacak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi uzayın altını üstüne getirmeye devam ederken bir yandan da uzayda yaşam için alternatifler geliştirmeye devam ediyor. Son olarak şişirilmek suretiyle kurulacak bir yaşam kapsülünü uzaya gönderen NASA, BEAM adı verilen modülün kapağını açarak faaliyete geçirdi.

Dünyadan yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta bulunan yaşam kapsülünün supabı açıldı ve artık içine hava doluyor. Bittiğinde hacmi 16 metreküp, çapı 2.3 metre derinliği ise 1.5 metre olacak olan BEAM, Bigelow Aerospace şirketi tarafından üretildi. Bu şekilde astronotlara yeni bir yaşam alanı sunulması planlanırken, 2 yıl boyunca uzay istasyonunda sabit halde duracak.

Uzay faaliyetleri için ABD’nin harcadığı bütçeler dudak uçuklatmaya devam ediyor. Uzayı keşfetmek adına milyonlarca dolarlık harcamaların yapıldığı biliniyor. Geçtiğimiz ay SpaceX ile uzaya gönderilen Bigelow Genişletilebilir Faaliyet Modülü adlı kapsülün kapağı Astronot Jeffrey Williams tarafından açıldı ve NASA bu şişirilebilir yaşam kapsülü denemesi için ise North Las Vegas şirketine 17.8 milyon dolar ödeme yaptı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *