» 
»
 

Natık Aliyev İstanbul'da kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi

Azerbaycan Enerji Bakanı Natık Aliyev TÜrkiye'de bulunduğu sırada kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi

Azerbaycan haber ajanslarından verilen bilgiye göre, Azerbaycan Enerji Bakanı Natık Aliyev, dün aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan enerji sektöründe yöneticilik görevini üstlenen 69 yaşındaki Natık Aliyev, Azerbaycan’ın devlet enerji kurumu SOCAR’ın başkanlığını da yapmıştı.

NATIK ALİYEV KİMDİR?

23 Kasım 1947 Bakü doğumlu olan Aliyev 1970 yılında Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi’nden mezun oldu. 1984 yılına kadar Azerbaycan Komünist Partisi’nde üst düzey görevlerde yer aldı. 1993/2005 yılları arasında 12 sene SOCAR’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

Aliyev, 1993-2005 yılları arasında SOCAR yönetim kurulu başkanlığı görevini de yürütmüştü. 2005 yılında enerji ve sanayi bakanı olan Aliyev, 2013 yılında da enerji bakanlığına getirilmişti. Büyük çaplı enerji sözleşmeleri için yabancı şirketlerle yapılan müzakerelerde ülkesini temsil eden Aliyev, küresel petrol üretimi kısıntısı konusunda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin toplantılarına da katılmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *