» 
 

Naylon poşet 1 Ocak 2018 itibariyle tarih oluyor

Marketlerde ve mağazalarda naylon poşen kullanımının 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağını belirten TPF Yönetim Kurulu Başkanı Altunbilek, alışverişlerde müşterilerin file ya da bez torba kullanımına yönlendirileceğini kaydetti.

Doğaya zararlı ve çözünmesi yüzyıllar süren naylon poşetler artık tarihe karışacak. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek yaptığı açıklamada market ve mağazalarda naylon poşet kullanımının 1 Ocak 2018 itibariyle yasaklanacağını, müşterilerin file ve bez torbaya yönlendirileceğini açıkladı. Milletin geleceği ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturan naylon poşetlerin satış noktalarında 2018 yılı başı itibariyle ücretli olmaya başlayacağını kaydeden Altunbilek, söz konusu düzenlemenin ABD ve pek çok Avrupa ülkesinde uygulandığını, Türkiye'de de düzenlemenin hayata geçirilmesi için çalışma yapacaklarını kaydetti.

Naylon poşetlerin insan sağlığına ne kadar zararlı olduğunu vatandaşlara anlatarak yerel marketler olarak müşterilere bu konuda kolaylık sağlayacaklarını bildiren Altunbilek, geçiş sürecinde file, bez torba hediye edeceklerini belirterek Avrupa'da yasak olması nedeniyle müşterilerin alışverişe gelirken file ya da kaplarını yanlarında getirdiklerine işaret etti. Uygulamanın ilk olarak metropollerde başlayacağını dile getiren Altunbilek, "Yıl başından itibaren naylon poşetlerin az kullanılması veya kullanılmaması için belki direkt paralı diyemeyiz ama mutlaka zararlarını anlatmalıyız, anlatacağız. Bu bilinci müşteriye aşılayacağız." dedi. Naylon poşet maliyetinin müşterilere halihazırda yansıtıldığını belirten Altunbilek, cüzi de olsa bu masrafın da müşterin üzerinden kalkacağını ifade etti.

Altunbilek ayrıca, Hal Yasası ile ilgili aracı sayısının azaltılması suretiyle sebze ve meyvede ürün fiyatlarının kendiliğinden ucuzlayacağını kaydetti.Hal Yasası'nda yapılacak değişikliği yerel zincirler olarak önemsediklerini belirten Mustafa Altunbilek, tarlada 1 lira iken markette 3 katına satıldığı söylemlerinin kendilerini tüketici ile karşı karşıya getirdiğini belirtti. Yerel perakende zincirler olarak ürünleri direk tarladan alıp sınıflandırıp saklayarak müşteriye taze sunma şansları olmadığını dile getiren Altunbilek, ürünlerin halden kendilerine gelene kadar çok kez el değiştirdiğini ve pahalandığını belirtti. Yeni düzenleme sayesinde aracı sayısının azaltılarak üretici birliklerinin vergisel anlamda avantajlı hale getirilmesiyle sebze ve meyvede ucuzlama olacağını kaydeden Altunbilek, KDV alanında da düzenleme beklediklerini, diğer sektörlerde olduğu gibi yapılacak düzenlemenin sektörün büyümesine ve istihdama önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *