» 
»
 

Nefes alıp veriş şekliniz kalp sağlığınızı ele veriyor

Daha çok KOAH, astım gibi hastalıkları akla getiren nefes darlığı, kalp hastalıklarının da belirtisi olabilir. Eğer uykudan uyandıran, herhangi bir efor sarf etmeden ortaya çıkan nefes darlığınız varsa bu durum kalp hastalıklarının işareti olabilir.

Nefes darlığı, sorunu yaşayan kişilerce neden kaynaklandığını belirleyebilmesi zor bir hastalık olmakla birlikte, kalp rahatsızlıkları, tiroit, reflü, obezite, skolyoz, böbrek hastalıkları ya da psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Suat Altınmakas, özellikle kalp hastalıklarından kaynaklı nefes darlığı konusunda bilgi verdi. Altınmakas, nefes darlığının hayati risk oluşturacak hastalıklardan dolayı görülme ihtimaline karşı mutlaka uzman bir doktora danışmak gerektiğini belirtti.

Kalp hastalıklarına bağlı nefes darlığında genellikle dinlenir halde rahatsız edici, uykudan uyandırarak nefes alma ihtiyacı hissettiren ve ağır olmayan eforlardan sonra ortaya çıkan özellikte olduğunu belirten Altınmakas, ağır efor gerektiren işlerden, spordan, yorucu aktivitelerde sonra kalp atışının ve nefes alışverişinin hızlanmasının normal kabul edildiğini ifade etti.

Günümüzde her 3 kişiden 1'inde görülen hipertansiyon yani tansiyon yüksekliği durumunun hiçbir belirti vermeden sinsi bir düşman gibi ilerleyebildiğini kaydeden Altınmakas, tansiyon belirtileri arasında kulak çınlaması, çift görme, baş dönmesi ve baş ağrısının yanı sıra nefes darlığının da görülebildiğini bildirdi. Hipertansiyonun tedavi edilmemesi durumunda beyin, böbrek, atardamar ve gözler ile kalbin de yükünün artmasıyla rahatsızlıkların geri dönüşü olmayan sonuçlara doğru gidebileceğini belirten Altınmakas, nefes darlığı durumunda doktra gitmeyi ihmal etmeyin çağrısı yaptı.

BUNLARA DİKKAT EDİN
Eğer nefes darlığı yaşayan hastalar sigara kullanıyorsa, diyabet hastasıysa, aşırı kilolu, yüksek tansiyonu olan ve stresli yaşam süren kişilerse kesinlikle kontrol edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Suat Altınmakas, bazen hiçbir neden olmadan da psikolojik olarak nefes darlığı yaşanabildiğini kaydetti. Sigara kullanan kişilerin nefes darlığı yaşadığında sigarayı bırakmasını öneren Altınmakas, gerekirse uzman yardımı almalarını, işe yarayan nefes alma teknikleri öğrenmelerini, alerji kaynaklı olabileceği için alerjenlerden ve kirli havadan uzak durmalarını, doktora danışmadan ise ilaç kullanmamalarını tavsiye etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *