» 
»
 

Nefes yoluna kaçan cismi parmakla çıkarmayın! Öldürebilir!

Yemek yerken ya da oyun sırasında çocukların nefes borularına kaçan cisimler genellikle parmakla çıkarılmaya çalışılır. Doç. Dr. Yılmaz cismin tespit edilmeden yapılacak böyle bir müdahalenin hava yolunun tıkanmasına bağlı ölümle sonuçlanabileceğini belirtiyor.

Özellikle çocukların kuru yemiş yerken, küçük parçalı oyuncaklarla oynarken ya da buna benzer nedenlerle nefes borusuna ya da akciğere kaçan cisimler nedeniyle ölüm ya da geciken tedaviye bağlı akciğer sorunlarının meydana gelebileceğini belirten Deneysel Araştırmalar Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Özge Yılmaz, aniden nefesin kesilmesi, morarma, öksürük ve hırıltıyla ortaya çıkan durumlarda cismin öncelikle tespit edilmesi gerektiğini belirtti. Cisim belirlenmeden parmakla yapılan müdahalenin hava yolunu tıkayarak çocuğun ölümüne neden olabileceğini kaydeden Yılmaz, hava yoluna en sık fındık, fıstık, küçük şekerler, ceviz, elma, havuç, sosis, üzüm gibi küçük ve kaygan yüzeyli, yuvarlak ya da silindirik şekilli gıdaların kaçtığını belirtti.

Türk Toraks Derneği 20. Yıllık Kongresinde konuşan Doç. Dr. Yılmaz, çocukluk çağında görülen en sık sorunlardan birisinin de yabancı cisim aspirasyonu olduğunu ve erken tanı alamayan çocukların genellikle astım, tekrarlayan zatürre, devamlı öksürük, balgam, nefes darlığı gibi şikayetlerle doktora müracaat ettiğini belirtti. Bu çocukların yüzde 20-45'ine 3 günden sonra tanı konulabildiği bilgisini paylaşan Yılmaz, yabancı cisimlerin solunum yollarında burundan hava yollarının en uç noktasına kadar her yere yerleşebildiğini, eğer yabancı cismin boyutu ana hava yolunu tıkayacak büyüklükteyse çocuğun ölümü ile sonuçlanabileceğini kaydetti. Ayrıca Yılmaz, tanı konulmadığında bu durumun astım, yineleyen zatürre gibi belirtilerle akciğerde kronik değişikliklere neden olduğunu dile getirdi.

CİSMİ PARMAKLA ÇIKARMAYIN
Aniden başlayan öksürük, defes darlığı gelişen çocuklarda eğer yabancı bir maddenin nefes borusuna kaçtığı düşünülüyorsa, cisim tespit edilmeden parmakla çıkarılmaya çalışılmasını uygun olmadığını belirten Yılmaz, yapılacak böyle bir girişimin ya ancı maddenin daha da ileriye itilmesine ve hava yolunun tam tıkanmasına yol açabileceğini, çocuğun ise yaşamını yitirmesine sebep olabileceğini bildirdi.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında hava yolundan yabancı maddenin çıkarılabilmesi için çocuğun yaşına uygun olarak ve tamamen temel yaşam desteği alan kişilerce yapılması gerektiğini belirten Yılmaz, bu durumdaki çocukların en kısa sürede hastaneye acil servise götürülmesi gerektiğini bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *