'Neşeli ol hayatını yaşa' yazılı MÖ 3. yy ait mozaik ilgi çekti

Üzerinde Grekçe “Neşeli ol hayatını yaşa” anlamına gelen yazının ve bir evin yemek salonuna ait olduğu tespit edilen mozaiğin üzerinde bulunan 3 sahne arkeologların büyük ilgisini çekti.

Medeniyetlere bin yıllarca beşik görevi görmüş ülkemiz topraklarında nereyi kazsanız bir başka tarih fışkırmakta. En basit temel kazılarında dahi paha biçilmez tarihi eserlerle karşılaşmak mümkün. Bunlardan biri de Antakya'da yaşandı. 2012 yılında başlatılan teleferik projesinin yapımı sırasında bulunan tarihi kalıntılar sonrasında kazı çalışmaları yapılmasına karar verildi. Yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan ve üzerinde Grekçe "Neşeli ol hayatını yaşa" yazılı mozaik büyük ilgi çekti. İplik Pazarı bölgesinde başlatılan kurtarma kazısı sırasında bulunan yeni kalıntılardan olan mozaik için Hatay Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Demet Kara, dünyada eşi olmayan mozaiklerden birinin Hatay'da bulunduğunu ve üzerinde Grekçe, 'neşeli ol hayatını yaşa' yazdığını ifade etti.

Arkeologların verdiği bilgiye göre üzeri yazılı olan parça "iskelet mozaik" olarak adlandırıldı ve milattan önce 3. yüzyılı temsil ettiği bildirildi. Mozaikte bir evin yemek odası resmedilirken üç sahneden bahsetmek mümkün. İlk sırada kürekle ateş atan bir zenci görülürken burasının hamam olduğu anlaşılıyor. İkinci mozaikte bir güneş saati görülüyor ve ona doğru koşmakta olan üzerinde kıyafetleri olan bir genç arkasında da kel kafalı uşağı yer alıyor. Güneş saatinin 9 ile 10 arasını göstermesi ise ilginç bir olayı resmediyor. Çünkü Romalılarda 9 hamam saati olurkeb 10 ise yemek saati olarak belirlenmiş. Bu durumda gencin akşam yemeğine yetişme telaşı görülüyor zira Romalılarda akşam yemeğine geç kalmak pek hoş karşılanmıyor. Üçüncü sahnede ise elinde kadeh olan bir kişi ve yanında bulunan ekmek ve şarap testisi dikkatleri çekiyor. Buradaki kişinin de ehli keyf olduğu görülüyor. Grekçe "Neşeli ol hayatını yaşa" yazısı da bu resmi temsilen yazılmış. Milattan önce 3. yüzyıla ait olan bu eserin kapsamı bakımından dünyada bir eşi benzeri olmadığı düşünülürken, İtalya'da bir benzeri olmasına rağmen bu kadar geniş anlatımlı olmamış dikkatleri çekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *