» 
»
 

New York'ta fareden hastalık bulaştı: 1 kişi öldü

New York'ta bir fareden bulaştığı belirtilen hastalık nedeniyle 3 kişinin etkilendiği belirtildi. Leptospirosis denilen hastalık nedeniyle bir kişin ise öldüğü bildirildi.

ABD'nin New York eyaleti Bronx bölgesinde farelerden bulaştığı ve nadir görülen bir hastalık olduğu belirtilen leptospirosis'e yakalanan aynı mahalledeki 3 kişi hastalandı. Hastalığın böbrek ve ciğerlerde tahribata yol açtığı belirtilirken, etkilenen 3 kişiden birinin hayatını kaybettiği bilgisi verildi. Sağlık birimleri diğer iki hastanın ise taburcu olduğunu bildirdi.

New York Kenti Sağlık biriminin internet sayfasından leptospirosis adındaki hastalık ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Verilen bilgilere göre hastalığın hayvanlardan insanlara bulaştığı, bölge sakinlerinin sağlığı için ise gereken tedbirlerin alındığı belirtildi. New York'ta ortaya çıkan bu hastalığın yol açtığı bakterilerin ise fareler tarafından taşındığı bilgisi verildi.

FAREDEN İNSANA BULAŞAN HASTALIK BELİRTİLERİ

İnsan vücuduna göz, burun, ağız ya da herhangi bir yara yoluyla geçebildiği belirtilen leptospirosis, bulaştığı kişileri 2-4 gün arasında hasta ediyor ve ateş, baş ağrısı, kusma, ishal gibi belirtiler gösteriyor. Daha sonra böbrek ve ciğerleri etkileyen bakteri ölümcül hale gelebiliyor.

New York'ta son 10 yıl içinde aynı şekilde toplam 26 vakaya rastlandığı belirtilirken, son günlerde aynı mahallede 3 kişide birden görülmesi panik yarattı. New York'ta 2 milyon civarında fare yaşadığı tahmin edilirken, konutlara ve kamu alanlarına giren bu farelerden halk oldukça şikayetçi. 2016 yılı içinde Mayıs ayına kadar 8 binin üzerinde fare şikayeti geldiği öğrenildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *