» 
»
 

Nijerya'da 7 bombalı saldırı! Eş zamanlı patlatıldı 9 ölü

Nijerya'nın kuzeydoğusunda yer alan Maiduguri kentinde bugün eş zamanlı olarak 7 bombalı intihar saldırı düzenlendi. Son bilgilere göre yaşanan saldırılarda 9 kişi hayatını kaybetti.

Uzun zamandır terörün vurduğu ülkelerden olan Nijerya, geçtiğimiz aylarda yaşanan birçok terör saldırısıyla dünya basınında yer almıştı. Bu kez yine bir terör saldırısına konu olan Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Maiduguri kenti,  eş zamanlı düzenlenen 7 bombalı intihar saldırısıyla sarsıldı. Yaşanan saldırı sonucu son verilen bilgilere göre 9 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Nijerya’daki saldırıyla ilgili olarak ilk açıklamayı ülke polisi adına Komiser Damian Chukwu yaptı. Borno eyaletinin başkenti olan Maiduguri şehrinde bugün eş zamanlı olarak yapılan 7 bombalı intihar saldırısında 9 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Chukwu, yaşanan bombalı saldırılarda 9 kişinin hayatını kaybettiğini belirttiği açıklamasında, en az 12 kişinin de yaralı olarak hastanelere kaldırıldığını ifade ettiği öğrenildi.

Saldırını henüz hangi örgüt tarafından üstlenildiği belirtilmezken, ülkenin en büyük ve tehlikeli örgütü Boko Haram olma ihtimalinin üzerinde duruluyor.

Nijerya'da 2002 yılında Borno eyaletinde Muhammed Yusuf tarafından kurulan şeriat yanlısı radikal İslamcı silahlı örgüt Boko Haram, özellikle şeriat hükümlerinin geçerli olduğu Nijerya'nın kuzey kesiminde daha etkili konumda yer alıyor. Örgüt şu zamana kadar binlerce insanı öldürme, kent ve kiliseleri yakma, göçlere sebep olma, genç kızları dini gerekçelerle kaçırıp satma gibi birçok eylemle adını duyurmuştu.

Boko Haram, 2002 yılında tüm Nijerya'ya şeriat getirilmesi amacıyla kurulan bir örgüt. İlk askeri tesisini 2004 yılında Nijer sınırına yakın bir bölgede kurdu. Nijerya'daki İslami Hareket liderlerinden biri olan İbrahim Zakzaki, Boko Haram'ın Taliban ve El-Kaide ile ilişki içerisinde olan bir örgüt olduğunu ifade etmişti. Boko Haram, ilk olarak 2004 yılında Kamerun sınırı yakınlarında Nijerya polisiyle girdiği çatışmada 28 üyesini kaybetti. Üç yıl sonra, 2007 yılının Eylül ayında Boko Haram ile Nijerya polisi arasında çıkan çatışma sonrası, Nijeryalı 11 subay öldürülmüştü.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *