» 
»
 

Nikah öncesi aile eğitimi sertifikası şartı getirildi

Evlenecek çiftler artık sadece nikah için gün almayacak ayrıca nikah öncesi aile eğitim programına da alınacak. Kayseri’de başlatılan uygulama ile evlilik müessesesinin daha iyi kontrol edilebilmesi amaçlanıyor.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ün “Aile Haftası” nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada verdiği bilgilere göre belediyelerin artık nikah öncesi eğitim sertifikası araması hususunda prensip kararı aldıklarını bildirdi. Vali Düzgün, ailenin toplumun temeli olduğuna işaret ettiği konuşmasında, evlenecek olan çiftlerden "Evlilik Öncesi Eğitim Sertifikası" istenmesinin kararlaştırıldığı bilgisini verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen törende konuşan Düzgün, teknolojinin evlilikler üzerinde avantajları ve dezavantajları olduğuna değindi. Eşlerin çalışma hayatında daha çok yer almasıyla ve iletişim imkanlarındaki artış ile birlikte bazı ailelerin çöktüğüne dikkat çeken Düzgün, son yıllarda yaşanan boşanma sayılarındaki artışın üzücü olduğunu da dile getirdi. Düzgün ayrıca aile birliğinin devamı için nikahtan önce mutlaka aile eğitimi alınması gerektiğine dikkati çekti ve bu sayede gençlerin evlilikte sabrın, karşılıklı fedakarlığın ve işbirliğinin önemini kavramalarının sağlanması gerektiğine değindi.

Evlenmeden önce belediyelerin aile eğitimi sertifikası aramalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Düzgün, gençlerin evliliklerini sürdürebilmeleri için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da geliştirilmekte olan bazı projeler olduğunu belirtti. Belediyelerle nikah öncesi aile eğitim programı uygulanması ve nikahın gerçekleştirilebilmesi için sertifika aranması yönünde prensip kararı aldıklarını bildiren Düzgün, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Müftülük ve bazı kurumlardaki uzmanlarında verdiği desteklerle gençlerin bu konuda eğitilmesinin faydalı olduğunu vurguladı. Konuşmaların bitmesini takiben ise Kayseri Valiliği ile bazı kurum ve belediyeler arasında "Evlilik Öncesi Eğitim Projesi İşbirliği Protokolü" imzası gerçekleştirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *