» 
»
 

Nomofobi ve netlessfobi Türkiye'de tehdit edici boyutta!

Batıdan sonra Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan nomofobi ve netlessfobi ne demek? İşte bu korkuların anlamı, tedavisi ve yol açtıkları endişe verici durumlar...

Gençler arasında daha sık rastlanan ve cep telefonundan mahrum kalma korkusu anlamına gelen “nomofobi” (no mobile phobia) ile internetsiz kalma korkusu demek olan “netlessfobi” giderek korkutucu boyutlara ulaşmaya başladı. Batılı ülkelerde intihar boyutlarına ulaşan nomofobi ve netlessfobi, Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor.

Akıllı telefon ve internetin yoğun bir şekilde kontrol dışı kullanımın kişiler üzerinde sosyal ve ptikolojik olarak olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabileceğine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu tür bağımlılıkları olan bireylerin akıllı telefonlarından ve internetten uzaklaşmaları durumunun endişeye yol açtığını ifade etti. Tarhan, 15-24 yaş arası kişilerde akıllı telefonların zararlı kullanımı ve internette aktif olamama konusunda sanal bir bağımlılık oluştuğunu belirterek, 2013 yılında bu tür bağımlılıkların “davranışsal bağımlılık” olarak literatüre girdiğini kaydetti.

Tarhan, nomofobi ve netlessfobinin görüldüğü vakalardaki artışa dikkati çekerek, özellikle ergenlik çağında akıllı cihazlar ve internetle fazla zaman geçirenlerin okulu reddetme gibi eğilimlerinin de ortaya çıktığını, bu tür durumlarda ise iki aşamalı tedavi uygulandığını belirtti.

BEYNİN KİMYASI BOZULUYOR

Bu tür vakalarda kişilerin hastaneye yatırıldığını ve beynin kimyasındaki bozulma nedeniyle 2-3 hafta süren ilaç tedavisi uygulandığını belirten Tarhan, ilaçla birlikte kişilerin akıllı cihazlar ve internetten yoksun bırakıldığını, ardından da bireysel ve grup terapileri uygulanarak tehlikeli ve zararlı kullanım algısı oluşturulduğunu dile getirdi.

Sosyal ilişkilerin nomofobik ve netlessfobik vakalarda bozulduğuna işaret eden Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Saygılı ise, cihazlardan faydalanan yeni nesilde bu durumun bağımlılık yarattığını, orta yaş ve üstü için ise bu durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Gençlerin onunla doğduğu ve büyüdüğü için nomofobi ve netlessfobi gibi korku türlerini yaşamasını normal olarak değerlendiren Saygılı, işin toplumsal yanının farklı sorunlara neden olabileceğini dile getirdi. Bu şekilde kültürde bir farklılaşma meydana geldiğini ifade eden Saygılı, örnek olarak sohbet geleneğinin yara aldığını da söyledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *