Norm fazlası öğretmenler bulundukları illerde tercihe göre yerleştirilecek

FETÖ darbe girişimi sonrasında MEB’de işlemler devam ederken yeni dönemin öğretmen ihtiyacına yönelik de çalışmalar sürüyor. MEB açığa alınan öğretmenlerden kaynaklanan öğretmen ihtiyacını norm fazlası öğretmenlerden karşılayacağını açıkladı.

2016-2017 eğitim öğretim yılının başlamasına yaklaşık 1,5 aylık bir süre kalmışken Milli Eğitim Bakanlığı’nda kapatılan okullar ve açığa alınan öğretmenler neticesinde boşalan kadrolara öğretmen görevlendirmeleri ile ilgili çalışmalar da yapılıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kapatılan bazı okulların devlet okula dönüştürüleceği ve 40 bin norm fazlası durumundaki öğretmenin de açık bulunan okullarda görevlendirileceği belirtildi.

Peki norm fazlası öğretmenler nerelerde görevlendirilecek işte merakla beklenen bu sorunun cevabı da bakanlıktan yapılan duyuru ile açıklığa kavuşmuş oldu. Buna göre norm fazlası öğretmenler bulundukları illerde görevlendirilecek ve öğretmen ihtiyacı olan okullara göre tercih yaparak bu tercihler doğrultusunda yerleştirilecekler.

Bakanlık tarafında yapılan açıklamada, hakkında kapatma kararı bulunan okullarla ilgili süreçte devlet okullarına dönüştürülmelerine yönelik hazırlıkların sürdüğüne dikkat çekildi ve illere gönderilen yazıda bu kurumlara norm belirlenmesi istendi. Kapatılan okulların kullanıma alınması ve atıl kalmamaları için yapılan çalışmalar kapsamında ayrıca devlet lisesine dönüştürülecek olan okulların TEOG tercih sürecine ya da sonrasında nakil sürecine dahil edilmesi de planlamalar arasında yer alıyor. Bazı illerde kapatılan özel okulların MEB’e tahsis edilmesine ilişkin kararlar da çoktan bakanlığa ulaşmaya başladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *