» 
»
 

Nükleer maddeyi tesbih sanıp eve götürünce hayatı karardı

17 yaşındaki inşaat işçisi genç çalıştığı baraj inşaatında cihazdan düşen radyoaktif İridyum 192 maddesini tesbih zannederek eve götürdü. Gencin hayatı o günden sonra karardı.

2011 Van depremi sonrasında ailesi ile birlikte Adapazarı'na yerleşen 7 kişilik ailenin 17 yaşındaki oğlu Eyüp B. inşaat işçisi babasının akciğer kanserine yakalanmasının ardından ailenin yükünü omuzlamak zorunda kaldı. Lise 1. sınıfta okulu bırakarak günlük 50 lira yevmiye ile babası Mehmet Emin B. nin yerine inşaatlarda çalışmaya başlayan Eyüp, aldığı para babasının kemoterapi masraflarının artması nedeniyle yetmemeye başlayınca Kızılcık Barajı inşaatında günlük 110 liraya çalışmak için başvurdu.

Yaşı tutmadığı için kuzeninin evde düşürdüğü kimliği ile iş başvurusunda bulunan Eyüp, inşaatta kalfa olarak çalışmaya başladı. Ancak işe başladıktan 2 gün sonra tüm hayatını karartacak o olay yaşandı. Baraj inşaatında çalıştığı sırada boru kaynaklarında sızdırmazlık testinin yapıldığı cihazdan tesbih tanesine benzer taneler düştü ve Eyüp bunları cebine koyarak eve götürdü. Ailesine elindeki tanelerin tesbih olduğunu söyleyen Eyüp, aslında onun radyoaktif İridyum 192 maddesi olduğundan habersizdi. Aynı tanelere evdeki 19 yaşındaki ablası, 24 yaşındaki abisi ve 1.5 yaşındaki yeğeni tarafından da dokunuldu.

Bir süre sonra Eyüp'ün gözleri kızardı ve vücudu morarmaya başladı. Baş ağrısı ve kusma nedeniyle acile götürülse de ne olduğu anlaşılamadı. Radyoaktif maddeye dokunan kardeşlerin de ellerinde yaralar oluşmaya başladı. Kalçasında oluşan sertleşme üzerine doktora giden Eyüp tesbih sandığı maddeden bahsedince yapılan tetkiklerde Eyüp'ün vücudunda radyasyon tespit edilerek önce Acil Servis, daha sonra da yaşadığı mahalle karantinaya alındı.

Baraj Şantiyesinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun bir çeşit röntgen olarak kullandığı cihazdaki radyoaktif kaynağın düşürüldüğü ve bulunamadığı bildirilince TAEK aileden maddeyi teslim aldı.

KARDEŞLERİ VE YEĞENİ KURTULDU
Eyüp'ün ablası abisi ve yeğeni radyasyonun etkisinden kurtulurken kendisi GATA'da tedavi görmekte ve ağrılarını geçirebilmek için günde bir kez narkoz veriliyor.  Eyüp'ün ayakta duramadığı, yaralanan bölgedeki derisinin de yok olduğu belirtiliyor. Aile üyeleri ise takip amaçlı olarak 15 günde bir kan vererek radyoaktif açıdan değerlendiriliyor.

Radyoaktik madde konusunda aile şirkete önlem almadığı için tazminat davası açtı. Barajı yapan şirket ise başkasının kimliği ile iş başvurusu yaptığı ve radyoaktif maddeyi evine götürdüğü için şikayetçi oldu. Dava 10 Mayıs'ta Adapazarı'nda görülecek.

Kaynak: Habertürk

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *