» 
»
 

Numan Kurtulmuş'tan Diriliş Ertuğrul ve Yeni Türkiye yorumu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diriliş Ertuğrul'un aldığı ödülden rahatsızlık duyarak onu aşağılamaya kalkan eski Türkiye zihniyetinin 2016 yılında bile görüldüğünü dile getirdi. Kurtulmuş Yeni Türkiye ve Yeni Ortadoğu için neler yapılması gerektiğini değerlendirdi.

Düzce Üniversitesi Akademik Yılı açılış törenine katılan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Yeni Türkiye ve Yeni Ortadoğu için neler yapılması gerektiğini değerlendirdi. Kurtulmuş yaptığı konuşmada, Türkiye ve Ortadoğu'nun zor bir süreçten geçtiğini, Türkiye'nin ise yeni bir Türkiye olarak yoluna devam etmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'de ve dünyada meydana gelen önemli gelişmeler olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, "Büyük resmi görme mecburiyetimiz var" dedi. Türkiye'nin son derece karmaşık ve siyasi ekonomik türbülansların olduğu bir ülke olduğunu değerlendiren Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişimini pazılın parçalarından birisi olarak nitelendirdi. Savaşın galiplerinin bir asıl önce masada toplanarak haritaları cetveller çizdiklerini, Ortadoğu'da halkları birbirlerinden ayırdıklarını, şimdi ise etnik kökenleri birbirinden koparmaya çalıştıklarını dile getiren Kurtulmuş, bunun bölücü ve parçalayıcı zihniyet olduğunu ifade etti. Kurtulmuş, "Osmanlının torunları olarak sadece edebiyat yaparak değil, bölgenin bütünleştirecek bir anlayışını ortaya koymalıyız. Biz bir büyük imparatorluk özeti vaziyetindeyiz. Bölücü ve parçalayıcı zihniyetin sahneye koyulmasını önleyecek tek ülke Türkiye’dir. Ve o yüzden Türkiye’nin üzerinde bu oyunlar oynanıyor. Bunların önüne geçerek, oyunu bozacağız. Yeni Türkiye, Türkiye’nin geleceğidir” dedi.

15 Temmuz'da milletin meydanlara çıkmasını Türkiye'nin yeni Türkiye istikametinde yol aldığının göstergesi olduğunu belirten Kurtulmuş, Türkiye'nin teknoloji tarihine de değindi. En önemli mücadele alanının siyasi bağımsızlık meselesi olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, 1940'lı yıllarda kapatılan yerli Türk uçağı Hürkuş'un fabrikasına ve 1960'lı yıllarda hile ile deposu delinen ve 10 metre gidebilen Devrim arabalarına değindi. B fabrikaları karanlık ellerin kapattığını ifade eden Kurtulmuş, Türkiye'nin teknoloji tarihinin ihanetlerle dolu olduğunu vurguladı. Aselsan mühendislerinin genç yaşta ölmelerinin bir tesadüf olmadığını dile getiren Kurtulmuş, "Türkiye'den bir tüfek alması için elin gavuruna diz çökmesi isteniyor ancak Türkiye böyle bir ülke değildir. O devirler geride kaldı. Şimdi Türkiye inançla yoluna devam ediyor, kendi uçağını, kendi tankını, kendi silahlarını üretebilir noktaya geldi. Zırh teknolojisinde dünyanın ikinci ülkesi olduk" şeklinde konuştu.

DİRİLİŞ ERTUĞRUL'U AŞAĞILAMAYA KALKAN ESKİ TÜRKİYE ZİHNİYETİ

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Yeni Türkiye'nin üçüncü sütunu köklerle buluşmak olarak tanımladı ve “Her ağaç kendi gövdesinde yükselir. Büyük bir medeniyetiz, geniş bir birikimimiz var. Bizim için tarihimiz bir bütüncül gelişmedir. Tarihimizin her sayfasıyla övünürüz. Bu devlette Osmanlıyla resmi barışma 1999 yılında700. yüzyıl törenlerinde olmuştur. Bir millet kendi atalarıyla bağını uzun bir süre koparmış, uzun süre sonra başlamış." dedi. Bu hazımsızlığın hala devam ettiğini belirten Kurtulmuş, Diriliş Ertuğrul dizisini aşağılamaya kalkan ve aldığı ödülden rahatsızlık duyan eski Türkiye zihniyetinin 2016 yılında bile görüldüğünü ifade etti. Kurtulmuş, Diriliş Ertuğrul dizisine milletin zaten sahip çıktığını ve bir numaraya oturduğunu, oturmaya da devam edeceğini kaydetti.

Yeni Türkiye'nin hayal değil hedef olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Ancak Türkiye’nin gönül coğrafyası da sadece 780 bin kilometreden ibaret değildir. Yeni Türkiye, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün babasının evini buluyor, yeniden onarıp bütün insanların ziyaretine açıyor. Yeni Türkiye bir hayal değil bir hedeftir. Yeni Türkiye yolunda bu süreçlerin her birinin sancılı olacak. Bazen karşınıza DAEŞ, bazen FETÖ çıkacak. Belki ilerde bunları unutacağız, başkaları çıkacak. Bu Anadolu toprakları çok ihanet gördü. Bu millet sıradan bir millet değildir. Tarihte olduğu gibi gelecekte de rakipleri olacak bir millettir. Yeni Türkiye istikametine kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

Kurtulmuş Yeni Türkiye'nin tek başına yetmediğini, Ortadoğu'ya da öncülük etmesi gerektiğini ifade ederek "Yeni Türkiye, yeni Ortadoğu’nun kurulmasına öncülük edecektir. Yeni Ortadoğu da bir dünya barışının anahtarı demektir” şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *