» 
»
 

'O' bir binanın 8. katında marangozluk yapıyor

O bir binanın 8. katında çalışıyor. İnanması belki güç olabilir ama Yeşim Güvendi evini marangozhaneye çevirerek dekoratif ürünler işleyerek bunları sosyal medya üzerinden satıyor.

Belki biraz tuhaf gelebilir. Ekmek parası için evini marangozhaneye çeviren bir bayan doğadan topladığı tahta, taş ne varsa bunları işleyerek dekoratif ürünlere çeviriyor ve sosyal medya üzerinden de satışını gerçekleştiriyor. Neler yapmıyor ki Yeşim Güvendi. Kolyeler, tablo ve masalar, sehpa ve dolaplar daha neler neler... Evine girdiğinizde küçük bir odanın bir marangozhaneden farkı olmadığını görüyorsunuz. Elinde yerine göre bir matkap, yerine göre bir testere, yerine göre bir çekiç Yeşim Güvendi'nin. Yıkılmış binalardan topladığı tahta parçalardan, yerine göre ormandan kesilmiş ağaç dallarından, ya da bir denizin kenarında bulduğu bir taştan farklı tasarımlar ortaya çıkarıyor ve bu merakı onun çocukluğundan bugüne kadar devam ediyor.  Çocukluğunun Kastamonu'da ağaç evlerde geçtiğini söyleyen Güvendi ağaç kokularıyla büyüdüğünü her fırsatta dile getiriyor. Ahşap evlerin kapı gıcırtıları, ve onların dokusu Güvendi'yi adeta mest ediyor. Erkek çocuk gibi yetiştiğini söyleyerek çocukluktan beri evde hep tamirat işlerini yaptığını belirtiyor. Yaşıtları gezerken O çalışıyor. 

DOĞA İLE İÇ İÇE

14 yaşından beri dekoratif işlerle uğraştığını belirten Yeşim Güvendi bahçelerindeki incir ağacına ilk evlerini yaptığını söylüyor ve malzemeleri doğadan topladığını belirtilor. O'nun tasarım merakı mimarlık olma istediğini bile baskılamış durumda. Zamanında maddi imkansızlıklarla okuyamadığını söylüyor ve doğa sporlarına da aşırı ilgisinin bulunduğunu ifade ediyor. Doğada bulduğu tahta, taş her ne varsa bunları evinde stok yapıyor. O'nun güzel şeyler ortaya çıkarması, ürünlerini satın alanlarca da beğeniliyor. Bazı ürenlerini arkadaşlarına hediye ederken, bazı ürünlerin ise satışını yapıyor. Onları yıkıyor, zımparalıyor, cilalıyor ve şekil veriyor. Bu işi de severek yapıyor. 

Aldığı değişik hammaddeleri işliyor ve bu sayede onlara elinde hayat veriyor. Gürültü olmuyor mu? diye sorulan bir soruya ise Güvendi henüz komşulardan şikayet almadığını da belirtiyor. Bir malzeme almak için yapı markete gittiğinde satıcının şaşkınlığını gizleyemediğini söyleyen Yeşim Güvendi satıcının doğru yere gelip gelmediğimi sorduğunu söylüyor. Topladığı eşyalar hem geri dönüşüme kazandırılıyor, hem de bütçesine katkıda bununuyor. Bu arada Yeşim Güvendi özel bir şirkette de "marka iletişim uzmanı" olarak görev yapıyor.  Ürünlerini ise sosyal medyadan satarak bütçesine katkıda bununuyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *