» 
»
 

Obama petrol arama faaliyetlerini süresiz olarak engelledi

ABD'nin kutup bölgeleri ile Atlantik okyanusu kıyılarında yapılan petrol ve doğalgaz arama-üretim faaliyetlerini Obama hükümeti "süresiz" olarak engellendiğini açıkladı. 31 alanda artık bu tür faaliyetler yapılamayacak.

Beyaz Saray açıkladı, Obama hükümeti kutup bölgelerindeki ve Atlantik kıyılarındaki petrol ve doğalgaz faaliyetlerini süresiz olarak engelledi. Chukchi ve Beaufort denizlerinin büyük bölümünde, Atlantik okyanusu kıyılarında bulunan 31 alanda artık petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyeti yapılamacayacak.

ABD'nin açıklamasında ayrıca Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun da Kanada'daki kutup bölgelerinde büyük bir bölümün söz konusu faaliyetlere süresiz olarak kapattığı bilgisi yer aldı.

ABD-Kanada işbirliği ile kutup bölgelerinde çevreyi ve doğal hayatı korumak için çeşitli iş birlikleri yapılacağı da vurgulanırken, iki ülkenin de "ağır akaryakıt" kullanımını kademeliolarak azaltacağı bilgisi aktarıldı.

Barack Obama'nın çevreci poltikalarına uygun olan bu kararı ile uzmanlar, ABD'nin 1953'te yürürlüğe girmiş olan "Dış Kıta Sahanlığı Arazileri Yasası"nı kullandığına dikkatleri çekti ve yeni başkan Donald Trump'ın artık bu kararı geri çevirmesinin pek kolay olmadığını vurguladı. Zira Trump seçim kampanyalarında ABD'nin zengin petrol, doğalgaz ve kömür kaynaklarına işaret etmişti.,Trump'ın bu alanlardaki regülasyonları azaltmak suretiyle ABD'de hidrokarbon üretimini artırması bekleniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *