» 
»
 

Obezite nedenleri arasında yaşam tarzı dikkat çekiyor

Vücut ağırlığının olması gerekenden fazla olması şeklinde tanımlanan obezite bireylerde neden kaynaklanıyor? Obeziteyi tetikleyen faktörler neler? İşte uzmanından bilgiler...

Obezite ve yeme bağımlığı konularının son yıllarda oldukça popüler olduğunu belirten Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı, Psikolog Gözde Patlak, günümüzde obeziteyi tetikleyen pek çok faktörün yanında en önemlisinin yaşam tarzı olduğuna dikkat çekti. Beden kitle indeksi normalden fazla kişilerde obeziteden söz edilebileceğini belirten Patlak, stresli, kaygılı, yoğun tempolu iş ve yaşam şeklinde besin tüketiminin bireyi rahatlatan faktörler arasında yer aldığını, bu durumlardan kaçmak isteyenlerin de besin tüketimini seçerek bunu bir alışkanlığa dönüştürdüğünü ifade etti.

Obezite ile birlikte sık görülen durumlardan birisinin de tıkanırcasına yemek yeme ve herhangi bir yiyeceğe aşırı ilgi gösterme olabildiğine işaret eden Patlak, yeme bağımlılığı olan bireylerde mutluluk hormonu salgılatması nedeniyle daha çok şekerli, aşırı yağlı ve karbonhidratlı gıdalara yönelim olduğunu kaydetti.

ŞEKER TÜKETİMİ VE MADDE BAĞIMLILIĞI

Beyindeki ödül sistemi açısından şeker tüketimi ve madde bağımlılığının birbirine benzediğini ifade eden Patlak, obezite araştırmalarında ödül sisteminin görüldüğünü, bu nedenle de aşırı yemek tüketerek obezite görülen kişilerin yeme bağımlısı olabileceğinin iddia edildiğini belirtti. Hayvanlar üzerinden yapılan araştırmalarda obezitenin bir tür glikoz bağımlığı olduğu ileri sürülürken, sadece glikoz tüketimi sonucu görülmediğinin de bilindiğini ifade eden Patlak, obeziteyi bu nedenle tam anlamıyla yeme bağımlılığı olarak görmediklerini ancak arada ilişki bulunduğunu kaydetti.

Obezitede genetik, çevresel ve psikolojik faktörlerinde etkili olduğunu belirten Patlak, yine de bazı gıdaların vücutta bağımlılık yapıcı maddelere benzer etki gösterdiğinin de unutulmaması gerektiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *