» 
»
 

Obeziteye dikkat! Fazla kilolar beyni yaşlandırıyor!

Cambridge Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda fazla kiloların neredeyse hiç bilinmeyen bir etkisi daha ortaya çıktı! Kilolu insanların beyinleri, zayıf olan insanlara göre daha hızlı yaşlanıyor!

İnsan vücudunda bulunan fazla kiloların oldukça zararlı olduğunu zaten biliyoruz. Birçok sağlık sorunları, dengesiz ve sağlıksız beslenme gibi bilinçsiz davranışlar yüzünden obezite hastalığının yaygınlaştığı son dönemler, aşırı kiloların uzun yıllar boyunca yaşayan insanlar üzerinde, kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra kolesterol gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor.

Toplum tarafından bilinen bu tür hastalıkların yanı sıra, Cambridge Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre fazla kiloların bilinmeyen bir etkisi daha ortaya çıktı. Kilolu olan insanların beyinlerinin zayıf olan insanlara göre 10 yıl daha hızlı yaşlandığı keşfedildi.

Araştırma, orta yaşlı ve kilolu insanlar üzerinde yapıldı. Bilim insanları, seçilen insanların beynindeki beyaz maddenin normal kiloda olan insanlara göre daha hızlı azaldığını tespit etti. Normalde yaşlılığa bağlı olarak azalma gösteren bu madde, kilosu yüksek olan insanlarda erken yaşta azalmaya başlıyor ve beynin erken yaşlanması ile birlikte çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Kilolu insanların beyinlerinde ve vücutlarında tespit edilen bu beyaz madde, beynin bölümleri arasında iletişimi sağlayan ve sinir liflerinden oluşan bir dokudur. Bu dokunun azalması ile birlikte beyinsel iletişimde aksaklıklara ve bununla birlikte birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *