» 
 

Ocak zamları herkese yarayacak Memura İşçiye Emekliye zam geliyor

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın dört gözle beklediği emekli zammı, memur zammı, işsizlik maaşı zammı, işçi zammı, asgari ücret zammı için kritik ay Ocak geliyor. Ocak ayı zamları ile herkesin maaşında fark olacak.

Aslında maaş zamlarında en önemli kolu asgari ücret zammı oluşturuyor. Çünkü asgari ücretin artması ile birlikte hemen herkesin maaşı bu artıştan etkilenecek. Çalışılan son dört yılın brüt ortalamasının %40’ına göre başlayan işsizlik maaşı, asgari ücret zammıyla yükselirken, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. Damga vergisi çıkarıldıktan sonra en düşük işsizlik maaşı şu anda 505 lira 53 kuruş, iken en yüksek işsizlik maaşı ise 1011.7 lira olarak uygulanıyor. Brüt asgari ücret 1647 lira olduğunda en düşük işsizlik maaşı 653 liraya, en yüksek işsizlik maaşı da 1307 lira civarına yükselmiş olacak.

Ocak zamları her kesimden vatandaşa yarayacak
Ocak'ta emeklilerin de yüzü gülecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak maaşı, 2015 yılının ikinci 6 aylık döneminde hesaplanan enflasyon oranında artırılacak. 5 aylık dönemin enflasyon oranı 3.65 olarak gerçekleşmişti. Temmuz-Kasım dönemini kapsayan enflasyon oranının yüzde 3.65 olmasıyla emeklilere verilecek zam şu an için yüzde 3.65 oluyor. Yılın son ayı Aralık ayı enflasyonu artarsa zam oranı artacak, Aralık enflasyon rakamları azalırsa bu oran da azalacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, fazladan bir artış da seyyanen yapılacak. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yasa çıktığında, maaşa 100 TL seyyanen zam alacak.

Memur emeklileri zam durumu ise farklı. 2 milyon civarındaki memur emeklisi Ocak'ta toplu sözleşme kararlarına göre yüzde 6 zam alacaklar ve 2015 yılından enflasyon farkı çıkması halinde, bu artıştan da yararlanacaklar. Kesin sonuç için SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi onlar da Aralık enflasyonunun açıklanmasını bekleyecek.

Çalışanlar 2016 maaşlarında işverenin uygulayacağı zammın yanısıra, asgari ücretteki artış sebebiyle AGİ farkı alacaklar. İşçi ve memur tüm çalışanlar maaşlarına eklenen asgari geçim indirimi (AGİ) herkes için en az 33 lira artış gösterecek. Eğer bekar çalışansanız asgari geçim indirimi tutarınız 90 liradan 123 liraya, evli ve eşiniz çalışmıyorsa ve çocuğunuz yoksa 108 lira olan AGİ ödemeniz 148 liraya çıkacak.

AGİ Asgari ücretle birlikte artacak
Kamu görevlileri Ocak ayında yüzde 6 zam alacaklar. 1. derecedeki mühendisin maaşı maaşı 3 bin 895 liraya yükselirken, 8. Derecenin 1. Kademesindeki öğretmen maaşı 2 bin 496 lira olacak. Enflasyon farkı çıkması halinde bu fark da memurların maaşlarına ilave edilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *