» 
»
 

Ofis çalışanlarına uyarı! Çay ve kahveye dikkat...

Gün boyu masa ve bilgisayar başında çalışanlara uzmanlardan kritik uyarı geldi. Özellikle çay alışkanlığı olanların veya kahveden bir türlü vazgeçemeyen ofis çalışanlarının dikkatine! Bildiğiniz üzere herşeyin azı karar, çoğu zarar. İşte detaylar...

Günde ortalama sekiz saat, haftada ise kırk saati bulan çalışma saatlerini düşünecek olursak ve masa başında olan bir ofis çalışanı iseniz kahve veya çay sizin kaçınılmazınız olmuş demektir. Uykusuzluk, yoğun iş temposu, oturduğunuz yerden kalkmadığınız için sık sık bel ve boyun ağrıları nedeni ile kendinizi bir süreliğine oyalamak için bile olsa kalkıp bir çay veya kahve doldurup ara ara yudumladığınızı düşünecek olursak, bu durum bir süre sonra sizin en büyük alışkanlıklarınızın arasına girme ihtimali oldukça yüksek.

Çoğu zaman kahvaltı bile yapmadan kahve tüketen ve uykusuzluktan, hava sıcaklıklarından bunalıp bir silkelenmek isteyenlerin kaçamağı olmuştur türk kahvesi... Sabah aç karnına tüketilen kahve, içeriğindeki kafein nedeni ile bir süre sonra yokluğunu sıklıkla aratacak ve neredeyse bağımlısı yapacak. Aynı şekilde ocağın altını hiç söndürmeden, tıngırdayan çaydanlıktan sıcacık bir çay içme alışkanlığı edinmiş çay tirkakilerinin de dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kahve ve çay elbette tüketilmelidir. Ancak bir sınırlaması olması gerektiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle uzmanlardan önemli bir açıklama geldi.

Ofis çalışanlarının sağlam bir kahvaltı ile metabolizmalarını hızlandırmaları gerekmektedir. Evden çıkmadan önce veya en azından ofiste sağlıklı besinlerden oluşan günü aydınlık yapan kahvaltı öğününü atlamamak gerekiyor. Gün içerisinde kendinizi daha zinde hissetmek amacı ile tükkettiğiniz kahve veya çayın size daha çok zarar vereceğini düşünerek, günde tüketilmesi gereken miktarlar göz önünde bulundurularak en iyi içeçeğinizin daima su olduğunu unutmamak gerekir. Vücudun gerek ısısı, gerek kan dolaşımı ve böbrek fonksiyonlarının görevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmeleri için özellikle günde minimum 1,5-2 litre su tüketilmelidir.

İş yerinizde eğer bir anda gelen bir tatlı kriziniz oluryorsa, mutlaka yanınızda mini tatlı atıştırmalıklar olmalıdır. Kuru kayısı, çiğ badem, ceviz, fındık, yaban mersini tüketiminiz kan şekerinizi düzenlenleyecek ve sizi tatlı krizlerinden normale döndürecektir. Bazı besinlerin hem dikkatinizi daha da toparlamaya hem de sizi daha hızlı düşünmeye teşvik etme özelliklerinin olduğu unutulmamalıdır. Hafıza kuvvetlendiren havuç, ceviz ara öğünlerde tüketilmelidir. Ayrıca dikkat dağınıklılığını ortadan yok edecek sadece yarım bir avakado da sizin konsantrasyonunuzu büyük anlamda artıracaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *