» 
»
 

Öfke kontrolü nedir? Nasıl sağlanır?

Kontrolsüz öfkenin kişinin hem kendisine hem de karşısındakine büyük zarar vereceğinin altını çizen Klinik Ptikolog Gamze Uygun, öfkenin nasıl kontrol altında tutulabileceği konusunda önemli bilgiler aktardı.

 Ptikolog Gamze Uygun, öfke duygusunun kişi için bir alarm sistemi olduğunu belirterek, kişinin öfkesini saldırganlıkla değil de sözel olarak ifade etmesinin kendisi içinde en sağlıklı yol olduğunu, bunu için kişinin isteklerinin tam olarak farkında olması gerektiğini ve bu isteklerini açık ve karşımızdakini incitmeyecek bir şekilde aktarması gerektiğini ifade etti.

Öfkesini doğru bir şekilde ifade edemeyen kişilerin bir süre sonra sağlık problemleri yaşayarak yüksek tansiyon, ptikosomatik, depresyon gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabileceğini belirten Uygun, nefes alışverişlerini kontrol ederek ve bedeni fizyolojik olarak sakinleştirerek, kişinin içinizdeki öfke duygusunu hafifletebileceğini kaydetti.

Uygun, derin derin nefes alıp, sakinleştirici durum ve manzaraları zihinde hayal ederek canlandırmaya çalışılmanın sakinleşme süreci hızlandıracağını belirtti. Kızgınlık anında olayların istem dışı abartılı ve çarpıtılmış olarak algılandığının altını çizen Uygun, bu tür durumlarda akla ilk gelen şeyin söylenmemesi gerektiğini, önce durup aslında ne söylemek istediğinin düşünülüp ondan sonra konuşmanın daha doğru olduğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *