» 
»
 

Öğrenciler ders çalışsın diye Etiyopya'da sosyal medya yasağı!

Etiyopya'da eğitim adına büyük bir adım gerçekleştirildi. Bütün ülkede sosyal medyaya giriş yasaklandı. Zamanı harcamak ve bilinçsiz kullanmak için ideal olan sosyal medya, çocukların sınav süresince derse odaklanmalarını sağlama amacıyla yasaklandı.

Etiyopya’da eğitim adına büyük bir adım gerçekleştirildi. Bütün ülkede sosyal medyaya giriş yasaklandı. Zaman harcamak ve bilinçsiz kullanmak için ideal olan sosyal medya, çocukların sınav süresince derse odaklanmalarını sağlama amacıyla yasaklandı. Hükümet, süreç bitene kadar Facebook ve Twitter'ın açılmayacağını bildirdi.

Şüphesiz ki son zamanlarda sosyal medya üzerinde çok fazla zaman harcanıyor. Etiyopya hükümeti ise bu duruma sessiz kalmayıp çocukları etkisi altına alan sosyal medyaya erişim yasağı getirerek öğrencilerin sınavlarına odaklanmasını sağladı. Bu konu hakkında açıklamada bulunan Etiyopya hükümeti sözcüsü Getachew Reda, erişim yasağının yalnızca sınav süreci içerinde geçerli olduğunu, sınavların bitmesinin ardından Twitter ve Facebook’un erişime tekrardan açılacağını belirtti. Çocukların eğitimine katkıda bulunan yasağın Çarşamba gününe kadar geçerli olduğunu açıklayan Etiyopya hükümet sözcüsü Getachew Reda, sosyal medyanın öğrenciler üzerinde olumsuz etki yarattığı gibi kullanan herkesin üstünde olumsuz etki bıraktığını da belirtti.

Afrika ülkelerinin çoğunda muhalif bloglara ve insanların hakkını savunan sitelere erişim yasağı getirerek internete sansür uygulayan birçok ülke bulunuyor. Bu ülkelerden birisi olan Etiyopya’da daha önce de sosyal medya hesaplarına giriş sağlanamamış ve bunu sorumlu olarak da Etiyopya hükümeti tutulmuştu. Fakat hükümet bu suçlamaları kabul etmemişti. Her ne kadar internet sansürlense de hükümetin uyguladığı ilk resmi erişim yasağı bu oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *