» 
 

Öğrenciler staj yaparsa ayda en az 421 lira alacak

Öğrencilerin staj mevsimi başladı. Staj yapacak bir öğrenci stajı yaptığı işyerinden en az 421 lira alacak. İşveren stajyerden memnun kalırsa daha fazla ücret ödeyebilecek

Öğrencilerin staj mevsimi başladı. Yazın gelmesiyle birlikte işyerlerinde stajyerlere ihtiyaç duyuluyor. Bir öğrenci staj yaptığı süre boyunca aylık 421 lira alacak. Fakat işveren stajyerden memnun kalırsa bu ücretin daha üstünde bir ödeme dahi yapabilecek. İşyerleri staj hazırlıklarını tamamlayarak stajyer işe girişlerini tamamlamaya başlıyorlar. İşyerlerinde stajyer sayısına göre öğrenciler staj için başvuruda bululanbilecek.

Bu yıl yapılan değişiklikle staj yapan öğrencilere aylık 421 lira tutarında bir ödeme de yapılacak. Önceden ise staj yapanların aldığı ücret işyerindeki personel sayısına göre değişiklik gösterebiliyordu. Yeni yapılan yasal düzenlemeler bunun önüne geçti ve 2017 yılı itibariyle stajyer öğrenciye ayda 421 lira ödeme gerçekleştirileceği belirtildi. Bu yıl yapılan düzenlemelere göre staj yapacak öğrenci sayısı personel sayısı dikkate alınmadan belirlenecek ve ücretleri de bu yönde ödenecek. 

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 30'U

Yapılan düzenlemelere göre stajyerler asgari ücretin yüzde 30'u olan en az 421 lira 21 kuruş maaş alabilecek. Bu paranın ödenmesi devlet gücencesinde olup, zorunlu olacak. İşletmelerde çalışan stajyerlerin çalışma sisteminden memnun olan işverenler ise bu paranın çok üstüne çıkabilecek ve daha fazlasını verebilecek. Stajyerler staj planlarını yaparak, işyeri seçme arayışına girdiler. Bu arada işletmede 20'den az personel çalışıyorsa yine bu ücretin 280 lirası ve 20'den fazla personel varsa mevcut ücretin 140 lirası devlet tarafından karşılanacak. 

İşletmeler stajyer öğrencilere ödemesini her ayın 10'uncu gününe kadar yapacak. Yapılacak ödemeler öğrencilere açılacak banka hesaplarına düzenle olarak yatacak. Çalışma sonunda ise devlet katkısı her ayın 25'ine kadar işletmelerin okul müdürlüklerine bildirdiği hesaba düzenli olarak yatacak. Bu çalışma staj yapacak öğrenciler tarafından memnuniyetle karşılanırken, yeni düzenlemenin daha sistematik ve düzenli olduğu belirtiliyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *