Öğrencilere uyarı: Başarı için düzenli uyku şart!

Başarılı olabilmek için sağlıklı uyku ve beslenmenin şart olduğunu belirten TUTD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sinan Yetkin, başarıyı elde edebilmek için çok sayıda eğitim sisteminden bahsedilebileceğini ifade etti.

Düzenli uykunun başarıyı etkilediğini belirten Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Yetkin, yaptığı açıklamada yetersiz ve kötü uyku hijyeninin gündüz öğrenme süreçlerini olumsuz etkilediği kaydetti. Yetersiz uykuda, öğrenilen bilginin işlem süreçlerinin eksik yürümesine neden olduğunu ifade eden Yetkin, eğitimde başarı için düzenli uykunun şart olduğunu vurguladı.

Hangi eğitim sistemi olursa olsun, başarının sağlıklı uyku ve beslenme olmadan elde edilemeyeceğini belirten Yetkin, az ve düzensiz uyku ile başarının arttığını gösteren hiçbir bilimsel çalışma olmadığını ancak öğrenmeyi ve başarıyı düşürdüğünü gösteren çok sayıda çalışmanın bulunduğunu ifade etti. Özellikle de sınav hazırlığı dönemindeki öğrencilerin uyku saatlerinden çalmalarına neden olacak önerilere uymamaları gerektiğini, sağlıklı uyku-uyanıklık düzeninde planlı ve düzenli çalışmanın esas olduğunu kaydetti. İhtiyaç duyulan uyku süresi kişiden kişiye değişse de genel olarak gençlerin 8-9 saat uyumaları gerektiğini belirten Yetkin, bu miktar yeterli alınmadığında uyku yoksunluğu bulgularının yaşanacağını bildirdi.

Gün içinde yorgunluk, dikkat dağınıklığı, dikkati odaklamada güçlük, unutkanlık gibi zihinsel yan etkilerin uyku yoksunluğu bulguları olduğunu kaydeden Yetkin, "Uyku-uyanıklık saatleri okul günlerinin dışında, hafta sonları da aynı saatlerde olacak şekilde düzenli olmasının sağlanması gerekiyor. Uyku ve uyanıklık biyolojik saatin önemli göstergesidir. Hem beyin hem de bedensel işlevler bu biyolojik saate göre işliyor. Değişen biyolojik saat hem zihinsel hem de bedensel performansın düşmesine neden oluyor." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *