» 
»
 

Öksürük krizi nasıl geçer? İşte en etkili çözüm önerileri

Soğuk algınlığı, grip gibi nedenlerle geniz akıntısı ve boğazlarında tahriş meydana gelen kişiler uzun süre geçmeyen öksürük krizi yaşayabilmektedirler. İşte bu tür rahatsızlıklarda uygulanabilecek etkili çözüm önerileri haberimizde…

Vücudun büyük kısmını kaplayan ve hayat kaynağı olarak ifade edilen su, üst solunum yollarından kaynaklanan geniz akıntısını incelterek boğazın tahriş olmasını önlemektedir. Öte yandan su tüketmek boğazın nem dengesini koruyarak öksürüğün hafiflemesini yardımcı olur. Vücudun, her damla suyu etkili olarak kullanabilmesi için de tüketilen suyun yudum yudum içilmesi büyük önem taşımaktadır.

Yine doğada hazır bulunan ıhlamur, kuşburnu, adaçayı, zencefil, nane limon doğal çaylar öksürüğün hafiflemesini sağlar. Bu çayları balla tatlandırarak hem lezzetini arttırmış hem de öksürüğünüzü hafifletmiş olursunuz. Lezzeti, şifası ile tartışılmaz bir antioksidan olan bal, vücut direncini arttırır, hücre yaşlanmasını geciktirir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Su tutucu özelliğiyle boğaz kuruluğunu engelleyerek boğazı yumuşatır.

Birçok zararı bulunan sigara dumanı da üst ve alt solunum yolunu tahriş eden nedenler arasındadır. Ayrıca kuru hava da solunum yollarını kurutarak öksürüğü arttırabilmektedir. Bu nedenle bulunduğumuz ortamdaki nem seviyesini dengede tutmak gerekir. İdeal nem düzeyinin yüzde 30 - 50 arasında olmasına gerekir. 

Sıcak duş almak parfüm ev temizlik ürünlerini en az seviyede kullanmak boğazda oluşabilecek tahrişi minimuma indirmeye yardımcı olur. Öte yandan Reflü rahatsızlığı yaşayan kişilerim 19.00'dan sonra yemek yemeyi bırakmaları boğazdaki tahriş açısından önemli bir önlemdir. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *