» 
»
 

Öksürük şuruplarından daha etkili: Bal ve limon

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, eczanelerde satılan 19 öksürük şurubunun 15'i etkili olmuyor. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre, bal ve limon öksürük şurubundan daha da etkili oluyor.

Piyasalardaki pek çok öksürük şurubundan çoğunun öksürüğü geçirmediği büyük tartışma konusu oldu. American Chemical Society adında ABD'deki araştırma şirketinin sonuçlarına göre, 19 öksürük şurubundan 15'i öksürüğü geçirmiyor. Araştırmalara göre, öksürüğün temel nedenini anlamak gerekiyor. Aksi takdirde öksürük şuruplarının çoğunun kullanılmaması gerekiyor. Öksürük şurupları plasebo etkisi gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, öksürük şurupları öksürüğe iyi gelmese de, psikolojik olarak rahatlama sağlıyor.

Türkiye'deki uzmanlar, yapılan bu araştırmanın doğruluğundan emin olmadıklarını ifade ediyor. Öksürüğün pek çok farklı nedeni olabileceğini belirten uzmanlar, öksürüğün alerjik, reflüye bağlı ya da gribal olabileceğine değiniyor. Amerikalı bilim insanları bal ve limonun öksürük şuruplarından daha etkili olduğunu savunuyor.

Özellikle baharat içeren zencefil, adaçayı, limonlu su, bazı bitkisel çaylar, hem vücudun sıvı ihtiyacını karşılıyor hem de aromaları nedeni ile vücuda katkı sağlıyor. Ancak kronikleşen öksürük ve benzeri durumlarda muhakkak bir uzmana gidilmesi gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *