» 
»
 

Okul çantası modellerine bakarken sağlığa zararsız ürünleri tercih edin

Pazartesi günü çalacak olan ilk ders ziliyle birlikte bir eğitim öğretim yılı maratonu daha başlayacak. Uzmanlar çocukların omurga sağlığı için okul çantaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yaklaşık 3 ay süren tatilin ardından yeniden okul heyecanı başlıyor. Öğrenciler için yeni kalemler, silgiler, rengarenk kırtasiye ürünleri ve tabi ki okul çantaları heyecan yaşatsa da uzmanlar bu tür ürünleri satın alırken velileri uyarıyor. Peki aileler okul için çanta ve kırtasiye alışverişlerinde nelere dikkat etmeli?

Uzmanların en önemli uyarıları arasında kırtasiye ürünlerinin sağlığa zararsız maddelerden üretilmiş olması, renksiz olmaları yer alırken, okul çantaları konusunda da ağırlık bakımından dikkate alınması gereken hususlar bulunuyor. Çocukların omurgasını zorlayacak şekilde ağır çantalar taşımamaları gerektiğini belirten uzmanlar, bunun için formülün çocuğun ağırlığının yüzde 10'u şeklinde açıklıyor. Eğer çocuk 30 kilogramsa taşıyacağı çantanın ağırlığı 3 ila 4.5 arasında olmalı ve bu ağırlığı geçmemeli. Eğer bu sınır aşılırsa, çocukların bel fıtığı riski ile karşı karşıya kalabilecekleri belirtilirken, vücut ağırlığının yüzde 20'sini aşacak ağırlıkta çanta taşımamaları konusunda ailelerin dikkatli olması isteniyor.

Peki sağlıklı okul çantası nasıl olmalı? Çocuğunuza çanta alırken öncelikle dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi çantanın sırt ve bel destekli olması. Çift omuz askılı ve askılarında pedleri olan çantaların tercih edilmesi gerekiyor. Çantanın üretildiği malzeme de oldukça önemli. Sağlığa zararlı madde içermeyen, mümkünse gerekli testlerden geçirilmiş ve onaylanmış çantalar tercih edilmeli. Kanserojen madde içermeyen çantalar tercih listesinde ilk sırada yer almalı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *