» 
»
 

Okul öncesi eğitim yaygınlaşacak 20 bin öğretmen Temmuz’da

Bakan İsmet Yılmaz, Türkiye'de okul öncesi eğitimin sürekli olarak yaygınlaştırıldığını, önümüzdeki süreçte bununla ilgili çalışmaların devam edeceğini vurguladı. 20 bin öğretmenin de mülakatlarının tamamlandığını belirterek, önümüzdeki ay atamaların yapacaklarını açıkladı.

Bugün Sivas İli'nde katılmış olduğu, Osman Seçilmiş Mesire Alanı'nın açılışı sırasında yapmıiş olduğu konuşmasında,   vatandaşların Ramazan Bayramı'nı kutlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bayramın diriltici rüzgarının bereket, huzur, barış getirmesi, birlik ve beraberliği güçlendirmesi temennisinde bulundu. Bayram kutlamalarından sonra devam eden açıklamalarında önemli konulara değinen Yılmaz, mülakatları tamamlanan 20 bin öğretmenin atamasının Temmuz ayı içinde yapılacağını söyledi.

Özelliikle okul öncesi eğitim konusunda çalışmaların önem arzettiğini beelirten İsmet Yılmaz, öğrencilere 21. yüzyılın gerektirdiği bilgi, beceri, tutum, davranış ve değerleri kazandırmak istediklerini, bunun için de Türkiye olarak milli gelirin yüzde 5,8'ini eğitime ayırdıklarını,  OECD ülkelerinin 5,2.oranlıyla Türkiye’den daha az miktarda eğitime pay ayırdığını belirtti. Türkiye olarak, onlardan daha çok pay ayırdıklarını dile getiren Yılmaz, bugün 18 milyona yakın öğrencinin Bakanlık bünyesinde olduğunu. 7 milyonun üzerinde de yükseköğretimde var olduğunu söyledi. Toplam 25 milyonun üzerinde öğrencinin var olduğunu da ekleyen Yılmaz,  Türkiye'nin yarınını bu 25 milyon insan şekillendirecek,  daha kaliteli bir eğitim ve öğretimin sunulması, eğitim ortam ve süreçlerinin iyileştirilmesi için çalıştıklarını ve bunun kendilerinin bir vazifesi olduğunu ifade etti.

Çok daha kaliteli bir eğitim vermek adına okul öncesi eğitimin önemli olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, üniversite sayısını 76'dan 184'e yükselttiklerini, öğrenci sayısının 7 milyonun üzerinde olduğunu söyledi. Avrupa ve Rusya'dan sonra üniversiteye en fazla öğrenci gönderen ülkenin Türkiye olduğunu belirten Yılmaz, 2002'de her 100 öğrencimizden 14'ü üniversiteye gidebilirken şimdi 41'i üniversiteye gittiğini, öğrenci sayısını artırdıklarını ifade etti

Üniversitelere kalite kurulu getirdiklerini,. bir üniversitenin diğer üniversiteyi taklit etmeyeceğini aktardı. Üniversitelerin nerede, hangi bölümleri açılacağına, hangi kontenjanın verilmesi gerektiğine  Danışma Kurulu’nun karar vereceğini, dolayısıyla önümüzdeki dönemde yüksek öğretimde de kaliteyi hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *