» 
 

Okula başlamanın velilere maliyeti 300 lirayı aşıyor

Yaklaşık 18 milyon öğrencinin 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında ders başı yapmasına sayılı günler kala, okul öncesinde velilerin alışveriş telaşı başladı. Okullar ne zaman açılıyor? Detaylar haberde...

2016-2017 eğitim öğretim yılının başlayacağı 19 Eylül'e sayılı günler kaldı. Hem öğrenciler hem de veliler heyecanla okul alışverişine başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulan ders kitaplarının yanı sıra, okulların velilerden tedarik etmesini istediği kıyafet, çanta, ayakkabı ve kırtasiye ürünleri şimdiden bütçeleri zorlamaya başladı. Veliler bütçelerine uygun olan yerlerden alışveriş listelerini tamamlamaya çalışıyor.

Anadolu Ajansı bünyesinde çalışan muhabirin yaptığı derlemeler sonucunda, ilkokula başlayacak olan bir öğrencinin kırtasiye ürünleri 165 liradan, kıyafet ve ayakkabı fiyatları ise 450 liradan başlıyor. Yani bir öğrencinin ilkokulda iken maliyeti minimum 315 lirayı buluyor.

İTO (İstanbul Ticaret Odası) Hazır giyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Şenol Aras, okul için yapılacak kıyafet ücretlerinin semtlere göre farklılık gösterdiğinin altını çizerek, ana okulundan 4. sınıfa kadar giyim harcamalarının 150 lira ile 300 lira arasında olduğunu, 5. sınıf ile 8. sınıfa kadar olan öğrencilerin masraflarının 200 lira ile 350 lira arasında, 9. sınıf ile 12. sınıfa kadar olan lise öğrencilerinin 250 lira ile 400 lira arasında değiştiğini belirtti.

TÜKİD (Tüm Kırtasiyeciler Derneği) Başkanı Vecdet Şendil ise, kırtasiye ürünlerinde bu sene ortalama %8'lik fiyat artışı olduğunu, öğrencilerin ana ihtiyaçları için ortalama kırtasiye masraflarının 165 lira ile 220 lira arasında değişiklik gösterdiğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *