Okullardaki özel güvenlikçilere emniyet eğitim verecek

Eğitim kurumlarında çalışan özel güvenlikçilere yarıyıl tatilinde terör, asayiş ve uyuşturucu konularında eğitim verilecek. MEB ve İçişleri Bakanlığı konuya ilişkin protokol imzaladı.

Öğrencilerin daha güvenli bir ortamda eğitim görmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında "Eğitim Kurumlarında Görev Yapan Özel Güvenlik Görevlilerine Eğitim Verilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü" imzalandı. Buna göre, ülke genelindeki eğitim kurumlarında görev yapan özel güvenlikçiler, polis tarafından terör, asayiş ve uyuşturucu konusunda yarıyıl tatilinde eğitilecek.

Protokol il müdürlüklerine gönderildi

Çocukların daha güvenli bir ortamda eğitim görebilmeleri, madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklarda korunabilmeleri ve okullara yönelik olası terör ve şiddet olaylarına karşı hazırlıklı olmaları için özel güvenlik görevlileri bu konularda eğitilecek ve eğitimle daha dikkatli ve duyarlı çalışmaları sağlanacak. Özel güvenlik görevlileri, yarıyıl tatilinde emniyet müdürlüklerinin planlamalarına göre eğitime alınacak. Söz konusu protokol, il emniyet müdürlüklerine gereği yapılmak üzere gönderildi.

Denetimler yapılacak

Protokole göre verilecek olan eğitime ilişkin bir müfredat okullarda güvenliği etkileyen iç ve dış faktörlerin belirlenmesiyle hazırlanacak ve çözüm önerileri ile alınması gereken tedbirler belirlenecek. Her eğitim-öğretim yılı birinci ve ikinci dönem başlamadan önceki hafta yılda en az 2 kez komisyon toplantısı yapılacak. İlgili kurumların hazırladığı çalışma planları eğitim-öğretim yılının başında diğer kurumlarla paylaşılacak. Ayrıca eğitimler sonrasında özel güvenlik görevlilerinin meydana gelebilecek olaylara karşı her zaman hazırlıklı olmaları adına denetimler yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *